25.10.2014
Psy oddają krew dla psów
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krew ratuje życie nie tylko ludziom, ale także psom i kotom. By móc korzystać z jej dobrodziejstwa, potrzebni są dawcy. 16 listopada psy, spełniające określone warunki, będą mogły oddać swoją krew podczas akcji „Psia krew w Bielsku-Białej”.
Fot. Facebook
Akcja honorowego oddawania krwi przez zdrowe psy dla ich będących w potrzebie pobratymców zostanie zorganizowana w Bielsku-Białej po raz pierwszy 16 listopada. Inicjatorką jest Katarzyna Kołeczko, miłośniczka zwierząt. Korzystając z doświadczenia Anny Mach, organizatorki takiej samej akcji w Bytomiu, w której Katarzyna Kołeczko wzięła udział jako wolontariuszka dwa lata temu, nawiązała ona kontakt z Bankiem Krwi im. Milusia (jego założyciele lek. wet. Jerzy Kemilew i lek. wet. Robert Marczak byli laureatami nagrody „Serce dla Zwierząt” w 2005 roku), którego fachowi przedstawiciele przyjadą na miejsce, by pobierać krew, oraz z gabinetem weterynaryjnym „Koziołek” w Kozach na przedmieściach Bielska – Białej, gdzie akcja będzie miała miejsce.
Utworzyła też wydarzenie na Facebooku, by dotrzeć do jak najszerszego grona właścicieli psów. – Jestem zaskoczona, że tak mało ludzi wie o tym, że od psów pobiera się krew, by ratować inne czworonogi. Myślę, że ta akcja nie tylko wzbogaci bank krwi o kolejne litry tego drogocennego płynu, ale także przyczyni się do spopularyzowania samej idei oddawania krwi – mówi pani Katarzyna Kołeczko, właścicielka dwóch amstafów i dwóch przygarniętych kotów. Do udziału w akcji zachęcani są głównie mieszkańcy Bielska-Białej i okolic, ale nie tylko. – Mamy już trzynaście zgłoszonych psów, a kilka z nich przyjedzie z Katowic – informuje pani Katarzyna Kołeczko.
Warto przypomnieć, że dla psa pobranie krwi jest bezpieczne. Czworonóg nie cierpi podczas zabiegu, leży spokojnie na boku, a podczas zabiegu towarzyszy mu właściciel. Poza tym pies bardzo szybko się regeneruje i może oddawać krew nawet raz na miesiąc. Jednak, żeby tak się działo, powinien spełniać kilka warunków. Musi być oczywiście zdrowy, regularnie odrobaczany i zabezpieczony przed pchłami i kleszczami. Nie ma znaczenia, czy jest mieszańcem, czy psem rasowym, ale musi mieć ukończone 10 miesięcy i ważyć co najmniej 26 kg. Nie można pobierać krwi od mniejszych zwierząt. Krew stanowi około 8 proc. masy ciała, a jednorazowo pobiera się jej około 450 ml, a więc byłoby to zbyt niebezpieczne.
Co pies dawca otrzyma w zamian? Piękną chustę z napisem „Ratuję życie”, bezpłatne określenie grupy krwi, badanie morfologiczne, biochemiczne i w kierunku babeszjozy, a także 3 kg wysokoenergetycznej karmy Eukanuba i preparat Effipro chroniący przed kleszczami i pchłami. Właściciele, którzy chcieliby ze swoimi psami wziąć udział w akcji, mogą zgłosić się do Katarzyny Kołeczko, dzwoniąc pod numer: 666 646 166. PK
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined