19.08.2015
Psy wracają do Ogrodu Krasińskich
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zakaz wstępu z psami do położonego w śródmieściu Warszawy parku o nazwie Ogród Krasińskich spowodował protesty mieszkańców miasta. Kiedy nie pomogły petycje do władz, właściciele psów założyli przeciwko miastu sprawę w sądzie, którą ostatecznie wygrali. Psy, które od wielu lat były stałymi bywalcami ogrodu, wróciły do niego ostatecznie w sierpniu, kiedy uprawomocnił się wyrok.
fot. PŁ/ Psy.pl
Ogród Krasińskich położony w śródmieściu Warszawy zaczęto rewitalizować w 2012 roku. Mieszkańcy stolicy byli zaniepokojeni wycinką wielu drzew i krzewów, jednak uspokajano ich, że jest to zgodne z koncepcją nowego zagospodarowania tego miejsca. Wówczas nie było jeszcze mowy o wyproszeniu stąd psów, trwały konsultacje społeczne na temat sposobów wykorzystywania terenu, jednak ich wynik nie został podany do publicznej wiadomości.
W lipcu 2014 roku okolicznych psiarzy zaskoczyła wiadomość, że władze miasta opracowały regulamin, zgodnie z którym do parku nie wolno wchodzić z psami. Na osłodę przekazano warszawskim właścicielom psów niewielki i mało funkcjonalny wybieg wysypany nieprzyjemnym dla psich łap żwirem. Dyskryminujący psiarzy zakaz władze parku motywowały zniszczeniami zieleni (głównie drzew, krzewów i bylin), jakich miały się dopuszczać psy. Co ciekawe, wizja lokalna dotycząca tych zniszczeń odbyła się kilka dni po zorganizowaniu w parku wielotysięcznej imprezy masowej, w czasie której teren został zupełnie zadeptany. Wygląda na to, że wszelkie szkody dokonane w czasie tego pikniku zostały przypisane… psom.
Właściciele psów zorganizowali się i zaczęli przesyłać do władz miasta petycje z prośbą o ponowne rozważenie kwestii wpuszczenia psów do parku, ale bez rezultatu. W końcu jedna z mieszkanek Muranowa – dzielnicy w której położony jest Ogród Krasińskich – założyła sprawę w sądzie administracyjnym. Ten uchylił zakaz, uznając że jest on niezgodny z prawem. Sąd podkreślił, że istnieją sposoby ochrony zieleni parkowej nie wymagające tak restrykcyjnego regulaminu prowadzącego w rezultacie do dyskryminacji części mieszkańców miasta.
W połowie sierpnia wyrok sądu się uprawomocnił i dopiero wtedy wpuszczono psy do parku. Jednak tabliczki na bramach informujące o zakazie wprowadzania psów nie zostały zdjęte ani zamalowane, a jedynie zaklejone łatwą do zdjęcia taśmą budowlaną. Podobno władze szykują się do kontrataku. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że któryś z urzędników warszawskiego ratusza po prostu bardzo nie lubi psów. PŁ
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined