22.03.2005
Psy zjednoczonej Europy
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy kraj Unii Europejskiej ma włąsne przepisy dotyczące ochrony zwierząt. generalnie zasada jest taka: im cieplejszy klimat, tym mniej serca dla czworonogów
fot. Suhtterstock
To prawda, że wałęsających się psów, czy kotów nie widać na ulicach wielu krajów, ale w Europie nie brakuje wolno biegających zwierząt. W Hiszpanii, Portugalii, Grecji czy we Włoszech są już one stałym elementem krajobrazu. Wystarczy zajrzeć do Rzymu, pod Koloseum, albo zatrzymać się choć na chwilę na jednej z greckich wysp. Oczywiście sprzyja temu klimat, ale i podejście ludzi. W większości są oni zdania, że zwierzęta powinny żyć niejako w „wolnej naturze”.
Druga para butów
Podobnie jest z czystością ulic. W Belgii właściciele psów, których są tu miliony, ignorują wezwania i zarządzenia, aby sprzątać po swoich pupilach. Bruksela jest bardzo zabrudzona zwierzęcymi odchodami. Wśród samych Belgów krąży powiedzenie, że idąc na spacer trzeba zabrać ze sobą drugą parę butów. Nie lepiej jest w Paryżu, tam również właściciele psów chętnie spoglądają w niebo, kiedy ich psy załatwiają na ziemi swoje potrzeby. Psie odchody są zatem całkiem sporym problemem na zachodzie Europy i mimo różnych zabiegów, nie wszędzie lokalne władze są w stanie skutecznie z nimi walczyć. A jak jest ze schroniskami dla zwierząt? Ich istnienie regulują ustawy o ochronie zwierząt.
Generalnie obowiązuje prosta zasada – schronisko jest po to, by zapewniać ochronę. W Niemczech, gdzie jest ponad 600 schronisk, ochrona taka zapewniona jest dożywotnio. W Holandii schronisk jest ponad 100, w Belgii 64. Ich liczba zależy od zamożności społeczeństw i wrażliwości na potrzeby zwierząt.
Schroniska koniecznością
Zachodnio-europejskie towarzystwa ochrony zwierząt wiedzą, że prawdziwym rozwiązaniem problemu bezdomnych zwierząt nie jest jednak rozbudowa schronisk, ale edukacja, masowy program kastracji i sterylizacji zwierząt. Schronisko traktowane jest jako konieczność i miejsce przejściowego pobytu. W większości europejskich krajów eutanazja nie jest sposobem rozwiązywania problemu nadmiaru zwierząt. Dlatego też psy trafiają na ogół do adopcji.
Eutanazja jest zabroniona w Niemczech (bardzo szczegółowo określa to ustawa). Przypomnę: w maju 2002 r. Niemcy wpisały prawa zwierząt i ich ochronę do konstytucji. Podobnie jest w Holandii (eutanazja jest stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach nieuleczalnych chorób, uzasadnionych decyzją komisji schroniska i weterynarza).
Nie zabijaj
W Niemczech psy uznane za niebezpieczne poddawane są testom; jeżeli rokują nadzieję na odwrócenie złych nawyków, pozostają w swoich schroniskowych pomieszczeniach i czekają na nowych właścicieli. Te, których nie można resocjalizować, też nie są zabijane i trafiają do oddzielnych boksów. Nawet w okresie największego medialnego szoku, wywołanego atakami psów agresywnych, uśmiercono w Niemczech tylko nieliczne osobniki. Właściciel nie jest przy tym w stanie wymusić na lekarzu zastosowania eutanazji.
W Wielkiej Brytanii jest inaczej, tam uśmierca się psy w schroniskach, argumentując, że są one przepełnione. Egzekucja następuje po miesiącu, mimo że w tak krótkim czasie trudno znaleźć wystarczającą liczbę chętnych dla wszystkich psów. W Belgii, niestety, również zabija się zwierzęta (w zasadzie po 45 dniach pobytu w azylu). W Stanach Zjednoczonych jest jeszcze gorzej, tam działają oddzielne firmy zajmujące się uśmiercaniem psów i kotów, przyłapanych na ulicach.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined