16.07.2007
Pytania z forum
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co to znaczy sucha budowa?
Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu zębów?
fot. Shutterstock
Bez fałd
Co to znaczy sucha budowa?
Sucha budowa charakteryzuje się ściśle przylegającą skórą i małą ilością tkanki podskórnej. Określenie to stosowane jest we wzorcach ras zwykle w odniesieniu do głowy lub szyi, ale też do kończyn lub całej budowy psa. Wybitnie sucha budowa cechuje charty, lecz także wiele ras o sierści szorstkiej czy kudłatej (np. sznaucer, terier tybetański), które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać potężniejsze, niż są w rzeczywistości. Przekonamy się o tym, dotykając takiego psa lub oglądając go po zmoczeniu.
Dla psów o suchej budowie charakterystyczny jest stosunkowo mniej masywny kościec w porównaniu z czworonogami tej samej wielkości o budowie innego typu. Dążąc w toku hodowli do uzyskania coraz mocniejszych psów, traci się suchość budowy. Wzorzec golden retrievera mówi na przykład o suchej szyi, lecz przy wymaganej na wystawach mocnej głowie, prawdziwie sucha szyja zdarza się rzadko.
Przeciwieństwem suchej budowy jest limfatyczna – z dużą ilością tkanki podskórnej oraz obfitą i luźną skórą. Towarzyszą jej zwykle mocniejsze kości. Przykładem psów o budowie limfatycznej są basset hound, bloodhound i większość molosów, np. mastif angielski czy fila brasileiro.
Urszula Charytonik
Ząb czasu
Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu zębów?
Szczenięta mają 28 zębów mlecznych, a psy dorosłe – 42 zęby stałe. Jako pierwsze z mleczaków wyrzynają się siekacze (cęgi, średniaki i okrajki) i kły. Już około trzeciego-czwartego miesiąca życia można zaobserwować pierwsze starte zęby mleczne. Ich wypadanie i wyrastanie stałych zaczyna się również od siekaczy – gdy pies ma mniej więcej cztery miesiące. Wymiana kłów z mlecznych na stałe następuje w wieku pół roku.
Później wiek można rozpoznać na podstawie ścierania się karbików („falbanek”) na siekaczach i rejestrów (powierzchni trących przedtrzonowców i trzonowców) na zębach stałych:
ok. 1,5 roku – pojawiają się starte karbiki na cęgach żuchwy
ok. 2,5 roku – ścierają się karbiki na średniakach żuchwy
ok. 3,5 roku – starciu ulegają karbiki na cęgach szczęki
ok. 4,5 roku – ścierają się karbiki na średniakach szczęki
ok. 5,5 roku – starte są już karbiki na okrajkach żuchwy
6 lat – starciu ulegają okrajki szczęki
7 lat – ściera się powierzchnia trąca siekaczy i przybiera kształt owalu
8 lat – widocznemu starciu ulegają kły
10 lat – siekacze wysuwają się do przodu
12 lat – wypadają siekacze (początkowo cęgi)
po 12. roku życia – pies traci kolejne siekacze (średniaki i okrajki)
Pora ząbkowania
Siekacze mleczne u psa powinny wyrosnąć do 4.-6. tygodnia życia, kły mleczne do 5.-6. tygodnia, przedtrzonowce do 6. tygodnia; natomiast zęby stałe: siekacze do 3.-5. miesiąca, kły do 4.-6., przedtrzonowce do 4.-6., a trzonowce do 5.-7.
lek. wet. Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined