14.02.2014
Romeo i Julia na czterech łapach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Często zadajemy sobie pytanie: czy pies może być zakochany? Nasze czworonogi bardzo przywiązują się do siebie niezależnie od płci, ponieważ ich więź ma bardziej charakter społeczny niż płciowy. Jednak psia miłość istnieje.
fot. sxc.hu
Przywiązanie miedzy psami to nie tylko instynkt, ale również emocje, chociaż nie są to uczucia takie same, jak wśród ludzi. Suczka, która ma cieczkę wydziela feromony płciowe, które pobudzają psy, i ich reakcje są instynktowe. Nie ma wtedy znaczenia, czy dwa czworonogi odmiennej płci są tej samej rasy, czy pasują do siebie wielkością albo temperamentem.
Okazuje się jednak, że te instynktowe zachowania mogą mieć też wpływ na stan emocjonalny Romea na czterech łapach. Stąd jego niepokój, brak apetytu, częste sygnalizowanie chęci wyjścia na spacer, piszczenie, wycie, które my, ludzie, odczytujemy jako tęsknotę za ukochaną. Pewien zakochany kundelek znanymi tylko sobie sposobami przedostał się na posesję, na której mieszkała jego ukochana i spędził kilka nocy pod jej drzwiami, mimo niskiej temperatury, bez jedzenia i picia. Zdarza się, że po takich emocjonalnych przeżyciach, niektóre psy zaczynają traktować Julię na czterech łapach z wyjątkową atencją: lubią z nią przebywać, poleżeć blisko, bawić się, oddają jej zabawki, bronią przed intruzami. I takie jest właśnie psie kochanie. PK
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.