26.06.2006
Seter irlandzki
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jakie wymagania ma seter irlandzki? Do jakich chorób może mieć skłonności?
fot. Shutterstock
Seter irlandzki jest psem o dużym temperamencie, wesołym usposobieniu i łagodnym charakterze. Długo dojrzewa, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem; nie nadaje się do trzymania w kojcu. Nie sprawdzi się w roli stróża, obcych traktuje bowiem równie serdecznie jak domowników. Jest inteligentny, łatwo się uczy. Ma silny instynkt myśliwski.
Potrzebuje dużo ruchu. Ucieszą go spacery po łąkach, gdzie będzie mógł buszować w poszukiwaniu ptactwa. Chętnie aportuje, lubi pływać. Dotrzyma kroku biegaczowi lub rowerzyście, ale treningi trzeba dostosować do możliwości i wieku zwierzęcia (szczeniąt poniżej roku nie wolno zmuszać do wysiłku). Wybiegany seter nie sprawia kłopotów, znudzony może przejawiać niszczycielskie skłonności.
Seter ma predyspozycje do postępującego zaniku siatkówki (PRA) i powierzchniowych stanów zapalnych rogówki. Zdarza się osteodystrofia przerostowa (tzw. gnilec) i dysplazja stawów biodrowych. Niekiedy występują alergie, niedoczynność tarczycy i epilepsja. Długie uszy są narażone na infekcje, dlatego trzeba regularnie kontrolować ich stan.
Pies tej rasy wymaga pokarmów wysokoenergetycznych. Można stosować gotowe karmy z glukozaminą i chondroityną lub podawać jedzenie przyrządzane samodzielnie (mięso, ryby, biały ser, ryż, warzywa) z preparatami wapniowo-witaminowymi. Pielęgnacja polega na wyczesywaniu sierści raz w tygodniu gęstą szczotką i grzebieniem oraz na kąpieli w miarę potrzeb. Trzeba również skracać pazury, jeżeli pies sam ich nie ściera, i usuwać kamień nazębny.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined