24.03.2006
Skocz po talerz (cz. 1)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wiosna to dobra pora na naukę nowego sportu - na przykład frisbee
fot. Shutterstock
Frisbee to nieduży, plastikowy talerzyk. Talerzyk, który może latać i za którym może latać twój pies. Zanim jednak nauczysz psa tej sztuki, musisz go zbadać, a zwłaszcza skontrolować, czy nie ma dysplazji albo nie cierpi na jakąś chorobę serca. Zwierzak uprawiający ten sport musi też być szczupły. Jeśli twój pies spełnia te wymogi, możesz kupić talerze.
Zacznij od siebie
W grę wchodzą wyłącznie talerze „psie” (te dla ludzi nie nadają się dla czworonogów) – szmaciane lub gumowe, które są dobre na początku (zwłaszcza dla psów lubiących zabawę w przeciąganie), ale źle latają; i z tworzywa, które latają świetnie, ale raczej nie nadają się do przeciągania. Potrzebnych będzie co najmniej kilka talerzy.
Zanim rozpocznie się treningi z psem, trzeba samemu nauczyć się rzucać. Podstawowy rzut to back-hand oraz jego dwie wariacje – roller i floater. Na początku najlepiej rzucać w parze z drugą osobą lub do celu. Dopiero wtedy, gdy już dobrze panujesz nad talerzem, możesz włączyć do zabawy psa.
Aby pokochał talerz
Najpierw trzeba sprawić, żeby psu świeciły się oczy na widok talerza i żeby chciał się nim bawić. Niektórzy zaczynają od używania frisbee jako… miski – gwarantuje to, że pies będzie miał z nim dobre skojarzenia. Zaczynamy od rollerów. Większość psów chętnie pogoni za toczącym się talerzem i spróbuje go złapać – doceńmy tę próbę, zachęćmy psa do przyniesienia zdobyczy, wabiąc go głosem, pokazując drugi talerz albo uciekając mu. Przekonajmy psa, że powrót do nas się opłaca. Nagradzajmy przyniesienie frisbee przeciąganiem lub kolejnym rollerem – najlepszą nagrodą za złapanie talerza ma być kolejna pogoń za nim. Ćwiczmy krótko i kończmy trening, kiedy zabawa jeszcze trwa w najlepsze.
Łap i bierz
Na tym etapie nauki mamy dwa cele: aby pies chętnie gonił, łapał i aportował toczący się po ziemi talerz oraz aby szybko i pewnie brał frisbee z naszej ręki, gdy trzymamy je na wysokości jego pyska. Zachęcamy go do tego gestami i głosem. Przydatne może być też wprowadzenie komendy (np. „weź”, „łap”). Możemy się tak bawić zarówno z dorosłym psem, jak i ze szczeniakiem. Pamiętajmy jednak, że szczeniaki mają nieskoordynowane ruchy i trudniej im będzie złapać toczące się frisbee.
Rzut jak z nut
Dobre rzuty są podstawą sukcesów we frisbee. Złe mogą zniechęcić psa do łapania lub – co gorsza – zmusić go do wykonywania skoków niebezpiecznych dla zdrowia. Uzbrójmy się więc w cierpliwość i ćwiczmy do skutku. Dobrze rzucony talerz leci równolegle do podłoża, łagodnie zmieniając wysokość. Kluczem do stabilnych lotów jest spin – szybki obrót talerza wokół własnej osi.
Roller
To pierwszy rzut, który pozna twój pies. Technika jest taka sama jak w wypadku klasycznego backhandu, ale rzucamy w dół – tak aby talerz się toczył i uciekał psu. Szybkim, silnym ruchem nadgarstka nadajemy dyskowi duży spin i wypuszczamy talerz w stronę ziemi. Frisbee wypuszczone pod lekkim kątem do podłoża potoczy się po linii prostej – będzie więc łatwiejsze do złapania, natomiast talerz wypuszczony prostopadle do podłoża zakręci, co utrudni, ale i uatrakcyjni pogoń. Zaczynajmy jednak od długich, prostych pogoni.
Backhand
Stajemy w lekkim rozkroku, stopy ustawiamy prostopadle do kierunku rzutu. Rzut zaczynamy zza siebie, płynnym, szybkim ruchem prostujemy rękę w końcowej fazie, miękko wypuszczając dysk z dłoni. W chwili puszczenia talerz powinien być ustawiony pod kątem do podłoża – w locie się wyprostuje (dysk wypuszczony równolegle do podłoża będzie skręcał).
Floater
Dysk wyrzucamy delikatnie w górę z dużym spinem, dzięki czemu dryfuje w powietrzu. Trzymając talerz przed sobą, zakręcamy nim szybkim ruchem łokcia, ciągnącym za sobą przedramię do tyłu. Ruch wznoszący uzyskamy, delikatnie wyrzucając kręcący się szybko talerzyk w górę. Ideałem jest, gdy oś obrotu talerzyka się nie zmienia i spada on w miejsce, z którego został wyrzucony. To pierwszy rzut, do którego twój pies wyskoczy w powietrze.
Jaki talerz wybrać?
- Hyperflite SofFlite Disc – miękkie, dość dobrze latające talerze, dobre dla psów początkujących i tych o delikatnych pyskach
- Wham-O Fastback Disc, Hero Type 235, Hyperflite Competition Standard – profesjonalne talerze używane podczas zawodów
- Wham-O Eurablend, Hyperflite Jawz Disc – dla psów o mocnych szczękach, znacznie bardziej wytrzymałe od innych talerzy
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined