30.05.2006
Skocz po talerz (cz. 3)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W tym odcinku zajmiemy się overami - skokami przez różne części ciała człowieka. Te efektowne triki są - wbrew pozorom - dość proste do nauczenia
fot. Shutterstock
Naukę overów możemy zacząć dość wcześnie – równolegle z ćwiczeniem łapania floaterów. Jest to nawet wskazane, ponieważ może w dużym stopniu wpłynąć na poprawę techniki skoku naszego pupila.
Początki w parterze
Zacznijmy od leg over – skoku przez nogę. Aby nauczyć psa tej ewolucji, na początku przyjmujemy pozycję jak na zdjęciach i zachęcamy czworonoga do przeskoczenia przez wyciągniętą możliwie płasko na ziemi nogę. Naprowadzamy go za pomocą smakołyka lub talerza. Ponieważ przeszkoda nie jest wysoka, być może pies nie skoczy, lecz po prostu przejdzie ponad nią. Niezależnie od tego, czy przeszedł, czy przeskoczył – pamiętajmy o nagrodzie!
Jeżeli nasz pupil czuje się komfortowo, pokonując tę niewielką przeszkodę – wprowadzamy do ćwiczenia frisbee. Trzymamy talerz tak, aby psiak wziął go z naszej ręki, przeskakując nad nogą. Kiedy i to zadanie nie stanowi dla niego problemu, rzucamy floater – tak aby złapał talerz w locie. Rzucamy, zanim pies się wybije – kiedy już leci, nie jest w stanie dostosować się do lotu dysku. W ten sposób nauczyliśmy psa wykonywania pierwszego triku z talerzem!
Teraz możemy zachęcać czworonoga do wyższych skoków, stopniowo rzucając talerz coraz wyżej oraz inaczej ustawiając nogę. Oczywiście ćwiczenia dostosowujemy do zdolności i możliwości fizycznych psa.
Bezpieczne lądowanie
Warto wykorzystać overy do nauczenia psa najbezpieczniejszego sposobu lądowania – na przednie łapy. W tym celu zachęćmy go do wyskoczenia po dość wysoko trzymany dysk, a kiedy już leci, obniżmy minimalnie talerz – tak aby pies, chcąc go chwycić, musiał przenieść ciężar na przednią część ciała. Konsekwencją będzie lądowanie na przednich łapach.
Warto także pomyśleć o innych overach, których możemy nauczyć naszego sportowca. Może skok nad naszymi plecami, brzuchem, ręką, głową? Ograniczenia są tylko dwa: możliwości psa (chihuahua nie będzie skakać ponad głową stojącego człowieka) i… nasza wyobraźnia.
Inspirację można znaleźć w internecie na filmach z treningów bądź zawodów. Niezależnie jednak od tego, jaki over wymyślimy, schemat nauki jest zawsze taki sam: najpierw skok bez talerza, potem skok z braniem talerza z ręki i w końcu skok z łapaniem floatera.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined