24.07.2006
Skocz po talerz (cz. 5)
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Baw się z psem talerzem w stylu wolnym - freestyle to wszak kwintesencja dogfrisbee!
fot. Shutterstock
Czy pies może latać? Kto oglądał frisbee freestyle, nie ma wątpliwości, że tak! Nie zapomina się widoku psa, który odbija się od pleców swojego pana i wyskakuje niczym z katapulty, by w długim, płaskim locie chwycić szybujący w powietrzu talerzyk! Backvault, bo o nim mowa, to tylko jedna z figur frisbee freestyle – niezwykle widowiskowej konkurencji sportowej.
Dwie minuty zabawy
Do freestyle potrzebne ci będą: pies, 10 talerzyków, trawiasty plac, sędziowie, publiczność i podkład muzyczny z ulubioną piosenką. W ciągu dwóch minut powinieneś wzbudzić podziw i aplauz widowni, usatysfakcjonować sędziów, ale przede wszystkim świetnie się bawić ze swoim psem. Zespół składający się z psa i człowieka jest oceniany przez czterech sędziów. Każdy z nich przyznaje punkty w swojej kategorii – trzy są subiektywne, czwarta – obiektywna.
Za co punkty
Pierwszy sędzia ocenia psa. Czy frisbee to dla niego najwspanialsza rzecz pod słońcem? Czy jest sprawny, zwinny, skoczny, wysportowany? Czy zdecydowanie chwyta wirujący w powietrzu talerzyk? Czy pewnie i bezpiecznie ląduje? Czy zawsze chętnie przynosi dysk swojemu panu? Czy wypuszcza go z pyska na komendę i z łatwością lokalizuje kolejny wyrzucony?
Drugi sędzia ocenia człowieka. Żeby zebrać jak najwięcej punktów, powinieneś zaprezentować szeroki wachlarz technik rzutu, a poza tym: zademonstrować płynne przejścia między poszczególnymi trikami, pokazać techniki bliskie i dalekie, zapanować nad talerzykami i wykorzystać właściwie plac.
Trzeci sędzia ocenia zespół. Regulamin proponuje siedem podstawowych figur, z których w końcowej punktacji brane są pod uwagę tylko cztery – te najlepiej wykonane i najwyżej ocenione. Zatem, najpiękniej, jak potraficie, pokażcie:
– dwa różne overy – chwyty wyrzuconego talerzyka w przeskoku;
– dwa różne vaulty – chwyty talerzyka w wyskoku po odbiciu od ciała przewodnika;
– dog catch – chwytanie lecącego psa, łapiącego wyrzucony talerzyk;
– passing – rzuty i chwyty po przeciwległych stronach przewodnika, pies przebiega w jego pobliżu;
– zigzac – trzy rzuty w dwóch różnych kierunkach, pies nie aportuje talerzyka, lecz wypuszcza i łapie kolejny; poruszając się po linii zygzakowatej, oddala się od przewodnika;
– multiple segment – trzy szybko następujące po sobie podobne rzuty;
– team movement – skoordynowane poruszanie się zespołu, np. jednoczesne obroty, slalom między nogami.
Czwarty sędzia skrupulatnie liczy twoje rzuty i zaznacza, ile razy pies schwycił talerzyk.
Zapracuj na podziw widzów
Nie przerażaj się pozornie skomplikowanym sędziowaniem, potraktuj freestyle jako sportową zabawę z czworonogiem. Szybko się zorientujesz, że doskonaląc warsztat, wykazując kreatywność i konsekwencję, możesz liczyć na coraz wyższe oceny sędziów i rosnący z zawodów na zawody podziw widzów. A niedowiarkom udowodnisz, że jeśli nawet na temat istnienia latających talerzy wciąż trwają dyskusje, to jedno jest pewne – istnieją psy, które na takie talerze polują!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined