19.01.2007
Sygnał z oddali
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trener ultradźwiękowy pozwala nawet z odległości 10 m oderwać psa od wykonywania niepożądanej czynności
fot. Shutterstock
Sukces wychowawczy osiągniemy wówczas, gdy dobrze poznamy psa, zrozumiemy przyczyny jego zachowania i będziemy konsekwentnie stosowali metody szkoleniowe. Jednak najważniejsze jest regularne poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Wtedy zwykle udaje się go ułożyć bez większych problemów i przy zastosowaniu wyłącznie pozytywnych metod.
Zdarza się jednak, że brakuje nam czasu na treningi, przerasta nas temperament psa lub z jakichś powodów nie zapisaliśmy się z nim na szkolenie, gdy była na to najlepsza pora. Również osoby starsze, mające mniej sił na regularne treningi, mogą mieć problemy z wychowaniem pupila.
W takich sytuacjach może pomóc trener ultradźwiękowy. Ma on postać niewielkiego, poręcznego plastikowego pudełka. Kierując go w stronę psa i wybierając odpowiedni przycisk, emitujemy sygnał o wysokiej częstotliwości (powyżej 20 kHz). Jest on niesłyszalny dla człowieka, ale niezbyt przyjemny dla czworonoga. Po odebraniu go pies zazwyczaj natychmiast przerywa niepożądaną czynność.
Choć jest to działanie bezbolesne i bezpieczne dla psa, nie należy kierować trenera ultradźwiękowego w stronę uszu ludzkich ani dawać go do zabawy dzieciom.
Niektóre urządzenia mają też funkcję sygnału dźwiękowego mogącego służyć do pochwalenia psa – na podobnej zasadzie jak podczas szkolenia metodą klikerową. By skutecznie zastosować tę technikę, musimy najpierw utrwalić u naszego pupila skojarzenie tego dźwięku z nagrodą, np. ze smakołykiem. Po skarceniu psa nieprzyjemnym dla niego sygnałem i przerwaniu niepożądanej czynności, wzmacniamy właściwe zachowanie dźwiękiem kojarzonym pozytywnie.
Zasięg trenera ultradźwiękowego wynosi ok. 10-m, co pozwala stosować go w domu i na dworze. W mieszkaniu możemy oduczać psa skakania, żebrania przy stole, natarczywego szczekania, wchodzenia do łóżka i na fotele. Podczas spaceru urządzenie okaże się przydatne do odzwyczajania pupila m.in. od zjadania śmieci, tarzania się, szczekania na ludzi i psy, podgryzania smyczy. Można go też użyć do nauki nieprzyjmowania pokarmu od obcych.
Zastosowanie trenera ultradźwiękowego pozwala na humanitarne karcenie psa w sytuacjach kiedy konwencjonalne metody zawodzą. Ponadto, w porównaniu z innymi sposobami karcenia, używanie go niesie z sobą małe ryzyko, że pies nabierze urazy do właściciela.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.07.2025
Zapisz się na RAW PALEO WARSAW DOG RUN i pomóż bezdomnym zwierzętom
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
RAW PALEO WARSAW DOG RUN to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy kochają psy, ruch na świeżym powietrzu i chcą zrobić coś dobrego. Tegoroczna edycja łączy bieganie z psem w formie canicrossu i dogtrekkingu z akcją charytatywną #BiegamDobrze dla Zwierzaków, wspierającą bezdomne psy i koty w całej Polsce.
undefined
09.07.2025
RAW PALEO WARSAW DOG RUN: pies i opiekun na wspólnej trasie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Już tej jesieni w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja RAW PALEO WARSAW DOG RUN – wyjątkowego wydarzenia, które łączy miłość do czworonogów z pasją do biegania. Będzie sportowo, emocjonalnie, a przede wszystkim wspólnie – bo w canicrossie i dogtrekkingu nie chodzi tylko o wynik, ale o więź, zaufanie i wspólne pokonywanie kilometrów. To coś więcej niż sport – to styl życia, który zyskuje coraz więcej fanów.
undefined
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined