19.01.2007
Sygnał z oddali
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trener ultradźwiękowy pozwala nawet z odległości 10 m oderwać psa od wykonywania niepożądanej czynności
fot. Shutterstock
Sukces wychowawczy osiągniemy wówczas, gdy dobrze poznamy psa, zrozumiemy przyczyny jego zachowania i będziemy konsekwentnie stosowali metody szkoleniowe. Jednak najważniejsze jest regularne poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Wtedy zwykle udaje się go ułożyć bez większych problemów i przy zastosowaniu wyłącznie pozytywnych metod.
Zdarza się jednak, że brakuje nam czasu na treningi, przerasta nas temperament psa lub z jakichś powodów nie zapisaliśmy się z nim na szkolenie, gdy była na to najlepsza pora. Również osoby starsze, mające mniej sił na regularne treningi, mogą mieć problemy z wychowaniem pupila.
W takich sytuacjach może pomóc trener ultradźwiękowy. Ma on postać niewielkiego, poręcznego plastikowego pudełka. Kierując go w stronę psa i wybierając odpowiedni przycisk, emitujemy sygnał o wysokiej częstotliwości (powyżej 20 kHz). Jest on niesłyszalny dla człowieka, ale niezbyt przyjemny dla czworonoga. Po odebraniu go pies zazwyczaj natychmiast przerywa niepożądaną czynność.
Choć jest to działanie bezbolesne i bezpieczne dla psa, nie należy kierować trenera ultradźwiękowego w stronę uszu ludzkich ani dawać go do zabawy dzieciom.
Niektóre urządzenia mają też funkcję sygnału dźwiękowego mogącego służyć do pochwalenia psa – na podobnej zasadzie jak podczas szkolenia metodą klikerową. By skutecznie zastosować tę technikę, musimy najpierw utrwalić u naszego pupila skojarzenie tego dźwięku z nagrodą, np. ze smakołykiem. Po skarceniu psa nieprzyjemnym dla niego sygnałem i przerwaniu niepożądanej czynności, wzmacniamy właściwe zachowanie dźwiękiem kojarzonym pozytywnie.
Zasięg trenera ultradźwiękowego wynosi ok. 10-m, co pozwala stosować go w domu i na dworze. W mieszkaniu możemy oduczać psa skakania, żebrania przy stole, natarczywego szczekania, wchodzenia do łóżka i na fotele. Podczas spaceru urządzenie okaże się przydatne do odzwyczajania pupila m.in. od zjadania śmieci, tarzania się, szczekania na ludzi i psy, podgryzania smyczy. Można go też użyć do nauki nieprzyjmowania pokarmu od obcych.
Zastosowanie trenera ultradźwiękowego pozwala na humanitarne karcenie psa w sytuacjach kiedy konwencjonalne metody zawodzą. Ponadto, w porównaniu z innymi sposobami karcenia, używanie go niesie z sobą małe ryzyko, że pies nabierze urazy do właściciela.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined