13.04.2007
Towarzysz dla rodziny
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Państwo Buczkowie mieszkają w kamienicy położonej blisko morza i terenów spacerowych. Mają 12-letnią córkę. Zastanawiają się nad pod swój dach psa - byłby to ich pierwszy czworonóg. W tygodniu mogą poświęcić 2-3 godziny dziennie (przez 5-7 godzin w domu nie ma nikogo), ale w weekendy mają więcej czasu. Wolny czas spędzają na spacerach po plaży i w lesie. Na utrzymanie czworonoga chcą przeznaczyć 100 zł miesięcznie. Podobają im duże się psy krótkowłose. Szukają towarzysza dla całej rodziny.
fot. Shutterstock
Krótkowłosy collie wydaje się wymarzonym partnerem nadmorskich wypraw. W miarę łatwo opanują go początkujący właściciele. Jedyny kłopot to wyższe niż planowane koszty utrzymania
Collie krótkowłosy jest wrażliwy, ale wytrzymały…
Collie krótkowłosy (collie smooth) jest u nas dość mało znany. Wbrew pozorom to zaleta – ilekroć bowiem któraś rasa robi się modna, w mnożeniu psów bez miary marnuje się ich charakter.
Czworonóg, o którym tu mówimy, nigdy nie był – jak collie długowłosy – identyfikowany z bohaterem książki i filmu „Lassie, wróć”, miał więc szanse zachować cechy dobrego psa pasterskiego, a zarazem rodzinnego. Jest wrażliwy psychicznie, lecz wytrzymały fizycznie, zwinny i skoczny.
…Może być jednak problem z kupnem szczeniaka
Ten doskonały towarzysz wszelkich wypraw powinien od szczeniaka poznawać otoczenie, ruch i hałas miejski. Nie można dopuścić, by dorastał w izolacji, zwłaszcza że nie jest to pies bardzo ufny w stosunku do obcych osób, które będzie przecież na tych wyprawach spotykał.
Jako zwierzak bardzo inteligentny może równie dobrze wodzić za nos właścicieli, jak i brylować podczas konkursów posłuszeństwa. Wymaga konsekwentnej, ale cierpliwej i delikatnej ręki przewodnika.
Rozważając kupno collie smooth, należy się liczyć z tym, że w Polsce jest niewiele hodowli psów tej rasy. Warto się zastanowić, czy nie sprowadzić takiego zwierzaka z Finlandii, Czech czy Niemiec – najlepiej w porozumieniu z doświadczonymi polskimi hodowcami.
Labrador Łatwo nabiera złych nawyków…
Labradora retrievera można kupić niemal wszędzie. Ten wspaniały pies użytkowy jest często polecany jako absolutnie niekłopotliwy. Tymczasem nawet labrador nie wychowa się sam. Jedną z cech jego charakteru jest tak zwane wczesne zauczanie – jeśli w szczenięctwie nauczy się błędnych zachowań, bardzo trudno je później skorygować.
…i trzeba go zmęczyć pracą
Ten atletycznie zbudowany pies dysponuje potężną siłą. Jeżeli więc od szczeniaka nie nauczymy go chodzić na luźnej smyczy, gdy dorośnie, o mało nie wyrwie nam rąk ze stawów. Nienauczony kontrolowanej zabawy, znajdzie sobie rozrywkę, węsząc ślady i zignoruje właściciela rozpaczliwie uczepionego smyczy. Poza tym pamiętajmy, że podczas spacerów labrador zainteresuje się każdym stawem czy jeziorem, bo uwielbia wodę.
Trzeba dać ujście energii tego psa. Najlepszym zajęciem dla niepolującego przedstawiciela tej rasy jest aportowanie, tropienie śladów człowieka i poszukiwanie niewielkich przedmiotów – niewielkich właśnie dlatego, by go skuteczniej zmęczyć pracą.
Whippet – mały, lecz dzielny towarzysz wypraw
Jeżeli przeznaczona na utrzymanie zwierzaka kwota stu złotych miesięcznie nie może być podwojona, warto zastanowić się nad mniejszym psem – na przykład nad delikatnym, spokojnym i wrażliwym chartem whippetem. I proszę się nie dziwić – nie ma bardziej głupiego twierdzenia niż to, że charty są głupie!
Whippet może perfekcyjnie aportować, być niekłopotliwym towarzyszem spacerów, psem tolerancyjnym wobec obcych, a dla rodziny cichym i spokojnym domownikiem. Ponieważ ma popęd do gonienia zwierzyny, w lesie nie wolno puszczać go luzem. Ale na ścieżkach leśnych także collie i labrador muszą być prowadzone na smyczy.
Wrażliwiec czy uparciuch
Niezależnie od rasy w wypadku początkujących właścicieli lepiej się sprawdzi suczka niż pies. Warto też wiedzieć, że krótka sierść nie oznacza łatwiejszego sprzątania. Choć w okresie zmiany futra z psa o dłuższym włosie i bogatym podszerstku wychodzą kłęby puchu wystarczające niemal na wypchanie pierzyny, to krótki włos jest znacznie trudniej usunąć z obić mebli i dywanów.
Pozostaje jeszcze sprawa comiesięcznych wydatków. Oprócz konieczności napełnienia psiej miski trzeba się też liczyć z corocznymi kosztami szczepień, kupowaniem preparatów przeciw kleszczom, a i psie zabawki dziwnie łatwo się gubią lub niszczą. W efekcie na psa trochę większego niż średni trzeba wydać co miesiąc około dwustu złotych. Zakładając oczywiście, że jest zdrowy i potrafimy go sami wyszkolić.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined