08.08.2014
W jakich regionach świata rządzą psy, a w jakich koty?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Stanach Zjednoczonych psy górą! Choć trzeba przyznać, że tylko nieznacznie wygrały z kotami…
fot. Shutterstock
Jedna z największych firm badawczych na świecie Euromonitor przeprowadziła badania dotyczące posiadania zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niego, że w Ameryce rządzą psy, ale jest ich ledwie o włos więcej niż kotów.
W Ameryce rządzą psy
Jak to wygląda w innych regionach świata? Na Bliskim Wschodzie i w prawie całej Afryce większą popularnością cieszą się koty. Podobnie jest też w Szwajcarii, Austrii i Turcji. Inaczej sytuacja wygląda natomiast w Ameryce Łacińskiej – tam to zazwyczaj psy są towarzyszami ludzi. W Indiach jest na przykład dziesięć razy więcej psów niż kotów. Większość gospodarstw domowych Europy Zachodniej woli wziąć pod swój dach kota, ale psy nadal cieszą się większą sympatią mieszkańców Hiszpanii, Portugalii i Irlandii.
Z badań Euromonitora wynika, że na świecie ludzie mają o ok. 3 miliony więcej kotów niż psów. Tłumaczy się to tym, że mruczkami łatwiej jest się zająć w dużym mieście i gdy się bardzo dużo pracuje, a ich wielkość pozwala na posiadanie kilku stworzeń jednocześnie, co bywa trudne w wypadku psów, szczególnie tych dużych.
Odwieczny spór
Na całym świecie są zarówno sympatycy psów, jak i kotów. Spór między psiarzami a kociarzami trwa chyba od zawsze. Nie pomagają też stereotypy, które powstają na temat opiekunów psów i kotów oraz samych zwierząt. Kto z nas nie słyszał o tym, że psiarze to towarzyscy i otwarci ludzie, natomiast kociarze to nawiedzeni single? No właśnie! O co głównie się rozchodzi w tym całym sporze? O to, które z tych zwierząt jest najlepsze. A przecież jest tak wiele osób, które są miłośnikami zarówno psów, jak i kotów. Zamiast więc przekonywać każdą ze stron o swoich racjach, lepiej skupić się na tym co łączy – czyli miłości do zwierząt.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.