11.01.2012

W Sejmie dla zwierząt

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Podczas obecnego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (11-13 stycznia 2012 r.) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o ochronie zwierząt przygotowanego przez Koalicję dla Zwierząt.

www.koalicja.org.pl

Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób i został on złożony w Sejmie w lipcu ubiegłego roku. Podczas czytania uzasadniać go będzie Monika Nowicka, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Część zapisów projektu obywatelskiego znalazła się już co prawda w nowelizacji ustawy, która weszła w życiestycznia 2012 r., ale jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii poprawy losu zarówno zwierząt domowych, jak i gospodarskich.

Do najważniejszych zapisów dotyczących zwierząt domowych należy ten dotyczący ochrony kotów wolno żyjących, zapobiegania ich wyrzucaniu oraz pozbawianiu schronienia i pożywieniatłumaczy Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, zaangażowany w tworzenie obywatelskiego projektu ustawy. – Inna sprawa dotyczy doprecyzowania przepisu o pseudohodowlach. W obowiązującej nowelizacji zapisano, że sprzedaż psów i kotów może się odbywać tylko za pośrednictwem podmiotów zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Zachodzi obawa, że w celu ominięcia przepisu będą zakładane pseudostowarzyszenia. My chcielibyśmy, aby hodowla i sprzedaż zwierząt domowych nie była działem produkcji rolnej, lecz działalnością gospodarczą. Wtedy łatwiej będzie to kontrolować. Zależy nam też na przepisie nakazującym wydawanie z hodowli psów już zaczipowanych. Dzięki temu, jeśli psy będzie można tylko kupić z hodowli lub adoptować ze schroniska (tam też otrzymają czipy), za jakiś czas wszystkie będą zaczipowane.

Kolejna sprawa to zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt takich jak słonie czy niedźwiedzie w cyrkach. Dla takich zwierząt nie da się stworzyć w cyrku odpowiednich warunków.

Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie twórcom obywatelskiego projektu zależy m.in. na tym, by zakazać przycinania dziobów ptakom w hodowlach. To organ bardzo ukrwiony, a w związku z tym zabieg jest bolesny i wiele kurcząt w jego wyniku umiera. – Równie ważny jest zakaz kastrowania świń bez znieczuleniato takie samo zwierzę jak pies, a przecież nie wyobrażamy sobie, żeby czworonoga poddawać takiemu zabiegowi na żywcamówi Wyszyński. Dodaje też, że przepis o zakazie chowu zwierząt futerkowych na futra ograniczy cierpienia tych zwierząt.  MC

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Polecane przez redakcję

Reklama
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się