11.01.2012
W Sejmie dla zwierząt
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas obecnego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (11-13 stycznia 2012 r.) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o ochronie zwierząt przygotowanego przez Koalicję dla Zwierząt.
www.koalicja.org.pl
Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób i został on złożony w Sejmie w lipcu ubiegłego roku. Podczas czytania uzasadniać go będzie Monika Nowicka, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Część zapisów projektu obywatelskiego znalazła się już co prawda w nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., ale jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii poprawy losu zarówno zwierząt domowych, jak i gospodarskich.
– Do najważniejszych zapisów dotyczących zwierząt domowych należy ten dotyczący ochrony kotów wolno żyjących, zapobiegania ich wyrzucaniu oraz pozbawianiu schronienia i pożywienia – tłumaczy Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, zaangażowany w tworzenie obywatelskiego projektu ustawy. – Inna sprawa dotyczy doprecyzowania przepisu o pseudohodowlach. W obowiązującej nowelizacji zapisano, że sprzedaż psów i kotów może się odbywać tylko za pośrednictwem podmiotów zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Zachodzi obawa, że w celu ominięcia przepisu będą zakładane pseudostowarzyszenia. My chcielibyśmy, aby hodowla i sprzedaż zwierząt domowych nie była działem produkcji rolnej, lecz działalnością gospodarczą. Wtedy łatwiej będzie to kontrolować. Zależy nam też na przepisie nakazującym wydawanie z hodowli psów już zaczipowanych. Dzięki temu, jeśli psy będzie można tylko kupić z hodowli lub adoptować ze schroniska (tam też otrzymają czipy), za jakiś czas wszystkie będą zaczipowane.
Kolejna sprawa to zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt takich jak słonie czy niedźwiedzie w cyrkach. Dla takich zwierząt nie da się stworzyć w cyrku odpowiednich warunków.
Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie twórcom obywatelskiego projektu zależy m.in. na tym, by zakazać przycinania dziobów ptakom w hodowlach. To organ bardzo ukrwiony, a w związku z tym zabieg jest bolesny i wiele kurcząt w jego wyniku umiera. – Równie ważny jest zakaz kastrowania świń bez znieczulenia – to takie samo zwierzę jak pies, a przecież nie wyobrażamy sobie, żeby czworonoga poddawać takiemu zabiegowi na żywca – mówi Wyszyński. Dodaje też, że przepis o zakazie chowu zwierząt futerkowych na futra ograniczy cierpienia tych zwierząt. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined