11.01.2012

W Sejmie dla zwierząt

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Podczas obecnego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (11-13 stycznia 2012 r.) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o ochronie zwierząt przygotowanego przez Koalicję dla Zwierząt.

www.koalicja.org.pl

Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób i został on złożony w Sejmie w lipcu ubiegłego roku. Podczas czytania uzasadniać go będzie Monika Nowicka, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Część zapisów projektu obywatelskiego znalazła się już co prawda w nowelizacji ustawy, która weszła w życiestycznia 2012 r., ale jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii poprawy losu zarówno zwierząt domowych, jak i gospodarskich.

Do najważniejszych zapisów dotyczących zwierząt domowych należy ten dotyczący ochrony kotów wolno żyjących, zapobiegania ich wyrzucaniu oraz pozbawianiu schronienia i pożywieniatłumaczy Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, zaangażowany w tworzenie obywatelskiego projektu ustawy. – Inna sprawa dotyczy doprecyzowania przepisu o pseudohodowlach. W obowiązującej nowelizacji zapisano, że sprzedaż psów i kotów może się odbywać tylko za pośrednictwem podmiotów zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Zachodzi obawa, że w celu ominięcia przepisu będą zakładane pseudostowarzyszenia. My chcielibyśmy, aby hodowla i sprzedaż zwierząt domowych nie była działem produkcji rolnej, lecz działalnością gospodarczą. Wtedy łatwiej będzie to kontrolować. Zależy nam też na przepisie nakazującym wydawanie z hodowli psów już zaczipowanych. Dzięki temu, jeśli psy będzie można tylko kupić z hodowli lub adoptować ze schroniska (tam też otrzymają czipy), za jakiś czas wszystkie będą zaczipowane.

Kolejna sprawa to zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt takich jak słonie czy niedźwiedzie w cyrkach. Dla takich zwierząt nie da się stworzyć w cyrku odpowiednich warunków.

Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie twórcom obywatelskiego projektu zależy m.in. na tym, by zakazać przycinania dziobów ptakom w hodowlach. To organ bardzo ukrwiony, a w związku z tym zabieg jest bolesny i wiele kurcząt w jego wyniku umiera. – Równie ważny jest zakaz kastrowania świń bez znieczuleniato takie samo zwierzę jak pies, a przecież nie wyobrażamy sobie, żeby czworonoga poddawać takiemu zabiegowi na żywcamówi Wyszyński. Dodaje też, że przepis o zakazie chowu zwierząt futerkowych na futra ograniczy cierpienia tych zwierząt.  MC

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Zobacz powiązane artykuły

26.02.2024

„Szczekał przez ponad dwie godziny”. Ratownicy GOPR uratowali psa na Babiej Górze

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Nietypowa akcja ratunkowa na Babiej Górze. Ratownicy ruszyli na pomoc… psu. W tych warunkach nie miałby szans na przeżycie.

ratownicy GOPR uratowali psa na Babiej Górze

undefined

23.02.2024

„Pies fortuny”. Golden wbiegł do kiosku i ukradł szczęśliwą zdrapkę

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

W Chinach doszło do niecodziennej sytuacji. Golden retriever zerwał się ze smyczy, pobiegł do pobliskiego kiosku i ukradł zwycięską zdrapkę. 

golden ukradł zwycięską zdrapkę

undefined

21.02.2024

Pies na forsę. Pierwszy nos w Europie do wykrywania walut

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Czworonożna funkcjonariuszka Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego specjalizuje się w lokalizowaniu ukrytych walut oraz tytoniu. Przed jej czułym nosem nic się nie ukryje!

Poli - suczka, która wykrywa waluty.

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się