11.01.2012
W Sejmie dla zwierząt
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas obecnego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (11-13 stycznia 2012 r.) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o ochronie zwierząt przygotowanego przez Koalicję dla Zwierząt.
www.koalicja.org.pl
Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób i został on złożony w Sejmie w lipcu ubiegłego roku. Podczas czytania uzasadniać go będzie Monika Nowicka, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Część zapisów projektu obywatelskiego znalazła się już co prawda w nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., ale jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii poprawy losu zarówno zwierząt domowych, jak i gospodarskich.
– Do najważniejszych zapisów dotyczących zwierząt domowych należy ten dotyczący ochrony kotów wolno żyjących, zapobiegania ich wyrzucaniu oraz pozbawianiu schronienia i pożywienia – tłumaczy Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, zaangażowany w tworzenie obywatelskiego projektu ustawy. – Inna sprawa dotyczy doprecyzowania przepisu o pseudohodowlach. W obowiązującej nowelizacji zapisano, że sprzedaż psów i kotów może się odbywać tylko za pośrednictwem podmiotów zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Zachodzi obawa, że w celu ominięcia przepisu będą zakładane pseudostowarzyszenia. My chcielibyśmy, aby hodowla i sprzedaż zwierząt domowych nie była działem produkcji rolnej, lecz działalnością gospodarczą. Wtedy łatwiej będzie to kontrolować. Zależy nam też na przepisie nakazującym wydawanie z hodowli psów już zaczipowanych. Dzięki temu, jeśli psy będzie można tylko kupić z hodowli lub adoptować ze schroniska (tam też otrzymają czipy), za jakiś czas wszystkie będą zaczipowane.
Kolejna sprawa to zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt takich jak słonie czy niedźwiedzie w cyrkach. Dla takich zwierząt nie da się stworzyć w cyrku odpowiednich warunków.
Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie twórcom obywatelskiego projektu zależy m.in. na tym, by zakazać przycinania dziobów ptakom w hodowlach. To organ bardzo ukrwiony, a w związku z tym zabieg jest bolesny i wiele kurcząt w jego wyniku umiera. – Równie ważny jest zakaz kastrowania świń bez znieczulenia – to takie samo zwierzę jak pies, a przecież nie wyobrażamy sobie, żeby czworonoga poddawać takiemu zabiegowi na żywca – mówi Wyszyński. Dodaje też, że przepis o zakazie chowu zwierząt futerkowych na futra ograniczy cierpienia tych zwierząt. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined