14.02.2008
Wszystko na swoim miejscu
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektóre wady przyczyniające się do bezpłodności zagrażają też zdrowiu psa - należy do nich między innymi wnętrostwo
fot. Shutterstock
Jądra rozwijają się u psa już w życiu płodowym. Znajdują się w pobliżu nerek i połączone są więzadłem z moszną. Gdy szczeniak przychodzi na świat i zaczyna rosnąć, ściągające się więzadło powoduje ich zstępowanie poprzez kanał pachwinowy do moszny (zwykle dzieje się to w ciągu 10 dni po porodzie). Jeszcze przez dwa miesiące mogą się przemieszczać w obie strony, ale później kanał pachwinowy zaczyna zarastać, co następuje ostatecznie, gdy pies ma pół roku.
U niektórych czworonogów zstępowanie jąder zostaje zaburzone. W wypadku szczeniaka trudno to jednak stwierdzić jednoznacznie podczas badania, bo pod wpływem stresu może nastąpić chwilowe wciągnięcie jądra z powrotem do jamy brzusznej.
Uwarunkowaną genetycznie wadę polegającą na nieprzemieszczeniu się jednego lub obu jąder do moszny nazywa się wnętrostwem. Występuje ona często u pudli miniaturowych, pomeranianów, yorkshire terrierów, jamników miniaturowych, chihuahua, maltańczyków, pekińczyków i buldogów angielskich.
Zwykle dochodzi do zatrzymania jądra w jamie brzusznej w okolicy wewnętrznego kanału pachwinowego. Na skutek panującej tam zbyt wysokiej temperatury rozwija się ono nieprawidłowo. Często jest znacznie mniejsze i bardzo miękkie. Kiedy indziej tkwi pod skórą w okolicy zewnętrznego pierścienia pachwinowego i wtedy jest mocno powiększone, zniekształcone, lecz niebolesne. Może się też umiejscowić pod skórą brzucha lub w przyśrodkowej części uda.
Niezstąpione i przemieszczone jądra nie tylko powodują niepłodność, lecz także stanowią zagrożenie dla czworonogów, bo u starszych osobników ulegają procesom nowotworowym – dzieje się to kilkanaście razy częściej niż w wypadku jąder normalnych. Co więcej, połowa tych zmian ma charakter złośliwy. Dlatego też w przypadku wnętrostwa jądra trzeba usuwać operacyjnie.
Inny powód bezpłodności to wady wrodzone prącia, np. stulejka, czyli zbyt wąski otwór napletka uniemożliwiający prawidłową ejakulację, lub wierzchniactwo albo spodziectwo, charakteryzujące się nieprawidłowym położeniem ujścia cewki moczowej. Na bezpłodność wpływają też wady wrodzone i nabyte dróg wyprowadzających nasienie, a także schorzenia gruczołu krokowego oraz zakażenia drobnoustrojami typu brucella, chlamydia, mycoplasma.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined