28.01.2009
Wytresują psy na lekcjach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Klasa o profilu kynologicznym powstanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu na Dolnym Śląsku. 30 licealistów rozpocznie w niej naukę we wrześniu.
fot. Shutterstock
Oprócz poszerzonego programu biologii i chemii, mają mieć po trzy godziny zajęć kynologicznych tygodniowo, które będą się odbywały na terenie Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej, a prowadzić je mają tamtejsi specjaliści, którzy szkolili m.in. czworonogi służące wraz z naszymi żołnierzami w Afganistanie. – W programie znajdą się elementy genetyki, hodowli zwierząt, psiej psychologii i weterynarii – wylicza wicedyrektor szkoły Małgorzata Gut-Twardowska. Przyszli kynolodzy poznają też przepisy związane z opieką nad psami i ich hodowlą.
Do dyspozycji uczniów będzie baza naszego ośrodka i kadra. Już teraz pomagamy w ułożeniu programu nauki wyjaśnia porucznik Wioletta Grabowska, rzeczniczka OTPS SG. Fachową opieką obiecał też otoczyć klasę kynologiczną Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Program nauki zostanie oceniony przez naszych specjalistów. Pojawiła się też propozycja, by niektóre zajęcia były prowadzone w systemie e-learningowym (wykładowca łączy się z uczniami za pośrednictwem internetu). Ale możliwe są też klasyczne zajęcia mówi profesor rektor UP we Wrocławiu Roman Kołacz. Na tej współpracy skorzystają wszyscy. Rektor liczy na to, że po maturze młodzi ludzie wybiorą studia na jego uczelni np. na weterynarii czy biotechnologii. Łatwiej będzie im też znaleźć pracę w OTPS SG, a ośrodek zyska, zatrudniając ludzi, którzy będą już mieli podstawową wiedzę dotyczącą psów.
Projekt ma poparcie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty i Starostwa Powiatowego w Lubaniu. To ostatnie zapewnia dodatkowe pieniądze na opłacenie prowadzenia zajęć z kynologii.
Czy w klasie będą się mogły uczyć osoby spoza Lubania? – Nie ma formalnych przeszkód. Jest jedynie problem logistyczny: brak internatu. Obecnie uczniowie spoza naszego terenu mieszkają na prywatnych stancjach, których wynajęcie dofinansowuje starostwo wyjaśnia wicedyrektor Małgorzata Gut-Twardowska. Być może młodzi kynolodzy też będą mogli liczyć na taką pomoc.
Bliższe informacje będzie można niebawem znaleźć na stronie szkoły: http://www.zspimkzl.scholaris.pl/
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined