12.07.2013
Zakaz uboju bez ogłuszania utrzymany
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
222 posłów głosowało przeciwko (178 było za, a 9 się wstrzymało) nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt – oznacza to, że Sejm RP odrzucił kontrowersyjny projekt mający zezwolić na ubój bez ogłuszania.
fot. Sylwia Sikorska
– Podczas uboju rytualnego, zwierzę jest cały czas przytomne, czuje, widzi, co się dzieje z nim oraz innymi zwierzętami – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Najpierw jest unieruchamiane, co wywołuje poczucie paniki. Pod wpływem silnego stresu serce zaczyna pompować szybciej krew. Często jest odwracane do góry nogami za pomocą tzw. obrotowych klatek ubojowych, co jest kolejnym stresorem. Następnie przecina się mu tętnicę, krtań, przełyk oraz tchawicę, nie uszkadzając przy tym rdzenia kręgowego. W pełni świadome zwierzę pozostawia się do całkowitego wykrwawienia. Niejednokrotnie treść żołądka dostaje się do tchawicy i zwierzę dusi się własnymi wymiocinami.
Ubój rytualny – bez ogłuszania – został zakazany w 2002 roku na mocy Ustawy o ochronie zwierząt. Uzasadniono to – poza oczywistymi względami humanitarnymi – brakiem zapotrzebowania na mięso z takiego uboju wśród społeczności muzułmańskich i żydowskich żyjących w Polsce. Od 2004 roku na mocy rozporządzenia wydanego sprzecznie z ustawą w Polsce rozwinął się przemysł uboju bez ogłuszania na eksport. W 2011 roku organizacje zajmujące się ochroną zwierząt podjęły działania w celu uchylenia rozporządzenia, co nastąpiło w grudniu 2012 roku na mocy wyroku trybunału konstytucyjnego. To orzeczenie zbiegło się z rozpoczęciem obowiązywania (1 stycznia 2013) rozporządzenia unijnego, które zostawia państwom członkowskim dowolność w kwestii uboju rytualnego. To oznacza, że od 1 stycznia 2013 roku w Polsce ze względu na zapisy w Ustawie o ochronie zwierząt obowiązuje zakaz przeprowadzania uboju rytualnego, czyli uboju bez ogłuszania.
Nowy kontrowersyjny projekt mający ponownie zezwolić na taki ubój został odrzucony dziś przez Sejm. – To sukces, na który pracowało wiele organizacji, osób prywatnych, mediów i polityków – mówi Cezary Wyszyński z fundacji Viva – nie mogliśmy pozwolić na cofnięcie standardów ochrony zwierząt w Polsce o całe lata.
Po stronie przeciwników uboju rytualnego stanęły takie autorytety jak prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Elżanowski czy prof. Wojciech Pisula.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined