09.04.2005
Zanim pies pójdzie do szkoły – Drużka i Marek Majewski się uczą
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co zrobić, aby przyszłe szkolenie psa było skuteczne? Po pierwsze wyeliminować złe nawyki, które mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić prawidłowe ułożenie pupila
fot. Shutterstock
Podaj łapę
Szczenięta zadziwiająco szybko uczą się tej sztuczki, wprawiając tym w zachwyt swych państwa, którzy z upodobaniem zachęcają pieska do częstego powtarzania tej umiejętności oraz popisywania się nią. Tymczasem podawanie, a precyzyjniej: opieranie łapy, w psiej mowie ciała oznacza: „Ja chcę rządzić, to jest moje”. Mamy tu zatem do czynienia z typowym zachowaniem dominacyjnym, które sprawia, że zwierzak próbuje nas sobie podporządkować. Z kolei kiedy ma wykonać nasze polecenie, w ogóle nie pojmuje, dlaczego miałby to uczynić, skoro to on jest naszym szefem. Oduczenie psa natarczywego podawania łapy nie wymaga stosowania jakichś specjalnych metod. Na ogół wystarczy, jeśli będziemy te zachowania ignorować. W innym przypadku musimy zniechęcać pupila do ich powtarzania. Podawanie łapy można tolerować u starszych i dobrze ułożonych psów. W wykonaniu szczeniaka jest to wyłącznie zły nawyk.
Skakanie na ludzi
Jest to jeden z najczęściej występujących złych nawyków o podłożu dominacyjnym. Zazwyczaj nawyk ten jest źle rozumiany przez właścicieli i dlatego, mimo że uciążliwy, rzadko bywa zwalczany. Właściciele psów, które skaczą na nich – zwłaszcza podczas powitań – sądzą, że nie jest to przejaw dominacji a jedynie radości. Zapominają o oczywistym fakcie, że pies może równie dobrze przeżywać swą radość stojąc na ziemi na czterech łapach. Na szczęście oduczenie psa skakania nie jest trudne, wymaga jedynie konsekwencji w ignorowaniu tych zachowań, a w trudniejszych przypadkach skarcenia głosem.
Uciążliwe podgryzanie
Szczeniaki lubią łapać w swoje pstre ząbki wszystko co się rusza, w tym także nasze dłonie, czy nogawki spodni. Skarcenie głosem często powoduje u pieska jeszcze większą aktywność. Aby temu zaradzić należy dać mu zrozumiały sygnał, że takiego zachowania nie tolerujemy. W tym celu udajemy np. groźne warknięcie, lub piśnięcie. Jeśli szczeniak jest bardzo uparty nie pozostaje nic innego jak skarcenie go – szarpiemy za kark wraz z komendą „nie!”
Zakazane zabawy
Tak już jest, że psa – niezależnie od rasy – kupujemy głównie dla przyjemności a kwestie użytkowe, o ile w ogóle są brane pod uwagę, mają dużo mniejsze znaczenie. Dlatego właśnie zabawa z psem należy do ulubionych zajęć jego państwa. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zrozumiemy, jaki jest cel i sens zabawy dla psa. Chodzi o to, aby podczas jej trwania nie popełniać istotnych błędów wychowawczych. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że zabawa dla psa, oprócz rozrywki, jest możliwością sprawdzenia jego sił przed wkroczeniem w dorosłe życie, a co za tym idzie sposobem na jak najlepsze usytuowanie się w hierarchii stada. Chcąc osiągnąć wychowawczy sukces należy zdecydowanie unikać wszystkich zabaw o charakterze siłowym, polegających na bezpośredniej rywalizacji szczeniaka ze swym panem. W ich miejsce zalecam aportowanie piłki, szukanie ukrytego przysmaku lub naukę najprostszych ćwiczeń, o których napiszemy już za miesiąc.
Jak zapobiec powstawaniu złych nawyków?
– Należy zapewnić psu wystarczającą ilość ruchu i zabawy, aby się nie nudził
– Ustanowić właściwą hierarchię i konsekwentnie przestrzegać zasad określających naszą dominującą pozycję
– Szczeniaka nie należy zostawiać samego w domu na dłuższy czas
Aby bez użycia siły podporządkować szczeniaka należy:
– nie pozwalać mu na wskakiwanie na nas
– nie karmić go przy stole
– nie wpuszczać go do łóżka
– nie pozwalać mu na wymuszanie zabawy, unikać zabaw siłowych
– nie pozwalać na wymuszanie pieszczot, okazywać psu zainteresowanie tylko z naszej inicjatywy.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined