22.02.2005
Zwierzęta i obiektyw – śnieżne zdjęcia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Stara zasada fotograficzna głosi: zimą się nie fotografuje, tylko przegląda zdjęcia zrobione latem. Czasem jednak ciężko się oprzeć urokom ośnieżonego krajobrazu
fot. Shutterstock
Zasadnicza trudność w wykonywaniu zdjęć na śniegu polega na tym, że mamy do czynienia z bardzo dużymi kontrastami. Biel śniegu (zwłaszcza w słońcu) mocno kontrastuje z fotografowanymi postaciami, zwłaszcza w przypadku zwierząt o ciemnej sierści. Gdy dobrze naświetlimy postać, śnieg na zdjęciu będzie białą plamą. Jeśli uda nam się pokazać go bardziej szczegółowo, zamiast postaci otrzymamy czarną sylwetkę. Jak znaleźć kompromis?
Pomiar światła
Trzeba odpowiednio dobrać parametry ekspozycji, dokonując dokładnych pomiarów światła. Najbardziej uniwersalna metoda to pomiar na tzw. szarej karcie (specjalnie pomalowane arkusze znajdziemy w sklepach fotograficznych). Zamiast szarego papieru można spróbować użyć… ludzkiej ręki. Mierzymy wówczas światło na wewnętrznej stronie dłoni skierowanej do ziemi. Druga możliwość to pomiar światła na obiekcie, który chcemy poprawnie doświetlić (niestety, może się to odbić negatywnie na innych częściach kadru). Dobrym sposobem jest także mierzenie światła na śniegu (koniecznie czystym), a następnie wprowadzenie korekty ekspozycji o jedną lub dwie jednostki.
Biel… niebieska
Ze śniegiem jest też inny kłopot – na zdjęciach często przybiera kolor niebieski. Jak z tym walczyć? Fotografując w odpowiednim świetle, np. w promieniach zachodzącego słońca, albo używając odpowiednich filtrów typu skylight lub polaryzacyjnych, które pomogą usunąć nadmiar niebieskiej poświaty ze zdjęć. Posiadacze aparatów cyfrowych mogą użyć opcji balansu bieli, która pozwala na dostosowanie aparatu do panujących warunków, poprzez wskazanie, które z elementów kadru są białe.
Duża jasność śniegu pozwala na wykonywanie zdjęć z krótszymi czasami ekspozycji. Stąd zimą czasami łatwiej zrobić zdjęcia zwierząt w ruchu.
Pokrowiec i rękawiczki
Zimą sprzęt fotograficzny należy przenosić w specjalnej torbie lub pokrowcu, by ochronić go przed wilgocią. Trzymanie aparatu w torbie, kieszeni albo pod kurtką przedłuży też żywot baterii, które na mrozie bardzo szybko się rozładowują. Natomiast filtr UV ochroni soczewki obiektywu. W zrobieniu dobrych zdjęć pomoże też… właściwy ubiór. Aby uniknąć odmrożeń, warto na zimowe sesje zabierać dwie pary rękawiczek. Aparat obsługujemy wówczas w cieńszych, pięciopalczastych, a na czas wędrówki nakładamy grubsze.
Po powrocie nie od razu powinniśmy włączać aparat, ponieważ z powodu różnic temperatur będzie on zaparowany, lepiej poczekać aż wyschnie. Jeśli chcemy uniknąć zaparowania, możemy jeszcze przed powrotem do domu schować aparat do plastykowego worka. Wówczas w ciepłym pomieszczeniu woda skraplać się będzie na powierzchni opakowania, a aparat po kilkunastu minutach można bez obaw wyjąć i używać.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined