14.02.2022
Czy psy upodobniają się do opiekunów? Wiemy, jak to działa!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy psy upodobniają się do opiekunów tylko swoim wyglądem, czy także osobowością? Te wyniki badań zaskoczą każdego psiarza!
Fot. Gerrard Gethings @gezgethings/Instagram
Prawdopodobnie wszyscy widzieliśmy krążące w internecie śmieszne zdjęcia pokazujące, jak bardzo podobne do swoich opiekunów mogą być psy. To nie tylko internetowy mem. Nawet obserwując opiekunów spacerujących ze swoimi czworonogami w parku, można zauważyć między nimi mnóstwo podobieństw. Czy psiarze mają tendencję do wybierania psów przypominających ich samych? Czy może to psy upodobniają się do opiekunów, gdy nawiązują z nimi bliską relację? Okazuje się, że za podobieństwa te odpowiada kilka zaskakujących mechanizmów!
Psy naprawdę przypominają swoich opiekunów!
W życiu niezwykle często podoba nam się to, co znamy – to po prostu wydaje nam się bezpieczne. Nic więc dziwnego, że również przy wyborze zwierzaka często za wzór idealnego wyglądu przyjmujemy rodzinne rysy twarzy czy znaną z lustra fryzurę. Pociągły pysk basseta, długie uszy spaniela, wysportowana sylwetka amstaffa, drobne loczki pudla – niektóre z tych cech (może nie dosłownie) znajdziemy także u ich opiekunów! Niesamowite podobieństwo w wyglądzie domowych czworonogów i ich ludzkich „drugich połówek” zostało potwierdzone wieloma badaniami. Kilkukrotnie sprawdzano bowiem, że uczestnicy eksperymentu niemal bezbłędnie dopasowywali zdjęcia psiaków do fotografii ich opiekunów.
W kolejnych badaniach udowodniono jednak, że podobieństwo to wcale nie polega na takiej samej fryzurze, kształcie twarzy czy postawie… Największe widać w oczach! Uczestnicy dobierali bowiem prawidłowe pary nawet wtedy, gdy na zdjęciu zasłonięta była część ludzkiej głowy lub psiego pyska, ale gdy oczy stawały się niewidoczne, nie potrafili już tak skutecznie dopasowywać fotografii. Czy w takim razie podobieństwo między psem i jego opiekunem tkwi gdzieś głębiej?
Czy psy upodobniają się do opiekunów?
Przeróżne badania przeprowadzone na psach i opiekunach wykazały ogromne podobieństwo w ich cechach osobowości. Badania te polegały na pomiarach tętna i poziomu kortyzolu w przeróżnych stresowych sytuacjach lub obserwacji zachowania par podczas interakcji. Opiekunowie przeszli testy mające wykazać ich główne cechy osobowości, a behawioryści ocenili usposobienie ich czworonogów. Podobieństwa były ogromne – większe nawet niż podobieństwa między małżeństwem czy bliskimi przyjaciółmi!
Badacze nie są zgodni, czy opiekunowie wybierają psy o podobnych do siebie cechach charakteru, czy może psy upodabniają się do opiekunów dzięki wrodzonej wrażliwości na ludzkie emocje i reakcje. Dr Iris Schoberl z Uniwersytetu Wiedeńskiego uważa, że zwierzęta tworzą tak silną więź z opiekunami, że mogą przejmować ich emocje w codziennych sytuacjach. Zespół badaczy z Uniwersytetu Eotvos w Budapeszcie twierdzi natomiast, że podobieństw tych nie da się wytłumaczyć spędzonym wspólnie czasem. Według nich opiekunowie najprawdopodobniej wybierają swojego psa po zaobserwowanych u niego zachowaniach.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Źródła:
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined
30.01.2025
FCI i ZKwP – czym te organizacje różnią się od innych?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czym jest FCI? Dlaczego hodowle ZKwP uznawane są za „jedyne prawdziwe” hodowle psów rasowych w Polsce? Czy pies z innego stowarzyszenia może być rasowy? Wyjaśniamy!
undefined