21.10.2016
Czy twój pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektóre psy, gdy się załatwiają, szukają wzrokiem właściciela i patrzą mu głęboko w oczy. Zastanawiacie się, dlaczego pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę?
fot. Shutterstock
Pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę, ponieważ defekacja to taka chwila, w której pies może się czuć zagrożony. Psy to zwierzęta stadne, które mają doskonale opracowane mechanizmy funkcjonowania w grupie i to jeden z dowodów na to, że traktują nas, ludzi, jak część swojej rodziny. Ale to nie wszystko.
Pies patrzy ci w oczy, gdy robi kupę, bo się boi
Zastanawiacie się, dlaczego? Przyjrzyjcie się, jaką pozę pies musi przyjąć, by zrobić kupę – trudno z takiego „przysiadu” ruszyć do ataku lub do walki. Zwierzak instynktownie zdaje sobie z tego sprawę i wie, że podczas załatwiania się trudno by mu było uniknąć niebezpieczeństwa czy się obronić.
Na szczęście psiak wie, że nie jest sam. Ma przecież ciebie! Razem tworzycie stado i możecie na siebie liczyć w chwilach dobrych i złych. Kto więc lepiej niż ty da psu znać, że zbliża się wróg? To dlatego pupil cię obserwuje – twój język ciała zdradzi, czy w okolicy jest bezpiecznie. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest też dla psa gwarancją, że w razie czego ty go obronisz – gdy on jest zajęty, ty pilnujesz bezpieczeństwa waszego stada.
Oczywiście nie wszystkie psy patrzą właścicielowi w oczy podczas robienia kupy. Niektóre nie robią tego, gdy są na smyczy. Dlaczego? Bo wiedzą, że opiekun stoi zaraz obok i w razie czego zareaguje. Są też takie, które chowają się podczas załatwiania – np. biegną za krzak, jakby wstydziły się robić kupę na widoku. W tym również nie ma nic złego, po prostu niektóre zwierzęta czują się na tyle bezradne podczas tej czynności, że wybierają miejsce w ukryciu, które przy okazji daje im pewną ochronę – bo i żaden wróg ich tam nie znajdzie.
Idealna pozycja
W tym temacie zaakceptuj zachowanie psa takie, jakie jest – jeśli twój pupil potrzebuje na ciebie patrzeć, ok, jeśli woli się schować, też dobrze. Nie da się – i nie ma po co – zmieniać zwyczaju psiaka w tym względzie. Ważne, by czuł się swobodnie i bezpiecznie, i by mógł spokojnie się załatwić, bo to najbardziej naturalna czynność na świecie.
A skoro już o kupie mowa… Warto wiedzieć, że psy przyjmują idealną do tej czynności pozycję! W przeciwieństwie do ludzi…
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
30.05.2023
Zbadano DNA Balto. Współczesne psy zaprzęgowe mają inne geny
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Naukowcy z Kalifornii zbadali geny psa zaprzęgowego, który żył niemal 100 lat temu. Porównali jego DNA z dzisiejszymi psami, które pełnią taką samą funkcję w tym regionie. Odkryli znaczne różnice, które wpływają na ich jakość życia!
undefined
28.05.2023
W USA ludzi coraz częściej odwiedzają misie. Do ich odstraszania zaangażowano psy!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niektórych stanach w USA niedźwiedzie coraz chętniej odwiedzają ludzi. Niektóre wizyty kończą się tragicznie, bo mieszkańcy w obawie o własne życie łapią za broń. Biolog Carrie Hunt znalazła humanitarne rozwiązanie rosnącego problemu.
undefined
26.05.2023
Na trufle z psem w Polsce? Oczywiście!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trufle kojarzą się przede wszystkim z luksusem. Do ich szukania wykorzystywano świnie, a także, co nikogo nie dziwi, psy. Czy jednak w Polsce szukanie trufli z psem jest możliwe? Sprawdź, co na to specjalistka!
undefined