26.08.2022
Czy psy mogą płakać ze szczęścia? Naukowcy znają odpowiedź!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Płaczemy nie tylko wtedy, gdy jest nam smutno, ale również wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi. A jak to jest z psami?
fot. Shutterstock
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że psy przywiązują się do swoich opiekunów. Jeśli jednak ktoś ma na ten temat inne zdanie, to zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi wnioskami japońskich badaczy. Twierdzą oni bowiem, że psy płaczą ze szczęścia, gdy opiekun wraca do domu nawet po kilkugodzinnej nieobecności. To pierwsze tego typu badanie!
Więź z psem
Jeśli chcemy zbudować z psem pozytywną i mocną więź, powinniśmy nauczyć się psiej mowy ciała, a także zrozumieć jego potrzeby oraz emocje. Szczęśliwe czworonogi, które dobrze czują się w towarzystwie opiekuna, machają ogonem z ogromnym zaangażowaniem, a ich ciało jest zrelaksowane. Jest jeszcze inny sposób na okazanie radości.
Japońscy naukowcy przekonują, że widok ukochanego człowieka może doprowadzić zwierzę do łez. Tak, dobrze przeczytałeś. Okazuje się bowiem, że twój powrót do domu uwalnia w psim organizmie oksytocynę - hormon miłości, nazywany też hormonem bliskości i przywiązania, który uaktywnia się, m.in. podczas porodu.
Redakcja poleca:
1. 7 rzeczy, które zrozumie tylko prawdziwy opiekun psa
2. Czy psy upodobniają się do opiekunów? Wiemy, jak to działa!
Nie tylko ludzie płaczą ze szczęścia
Badanie zostało przeprowadzone przez japońskiego profesora Takefumi Kikusu i jego zespół badawczy na Uniwersytecie Azabu w Japonii. W teście wzięło udział 18 psów. Naukowcy wykorzystali test łzowy Schirmera, który pomaga rozpoznać zespół suchego oka. Badacze dwukrotnie umieścili pod dolną powieką każdego psa pasek diagnostyczny - najpierw przed spotkaniem z opiekunem, później po ponad pięciogodzinnej rozłące. Naukowcy odnotowali 10-procentowy wzrost produkowanych łez. W dodatkowym teście wzięło udział 22 psów. Zespół badaczy zaaplikował do psich oczu oksytocynę. Zwiększony poziom tego hormonu sprawił, że czworonogi wydzielały więcej łez.
Współautor badania Takefumi Kikusu przyznaje, że chociaż wraz z zespołem badawczym odkrył, że psy ronią łzy na widok opiekuna po rozłące, to wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.
Nie wiemy jeszcze, czy psy wydzielają więcej łez podczas spotkania z innym psem. Nie wiemy też, w jaki sposób czworonogi wykorzystują łzy do komunikowania się między sobą. Teraz naszym celem jest wyjaśnienie społecznej funkcji psich łez - podkreśla japoński profesor Takefumi Kikusu.
źródło: www.theguardian.com
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined