08.11.2021
W jaki sposób psy wyczuwają raka?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To już udowodnione – psy wyczuwają choroby, w tym raka. Zamiast więc bagatelizować psie zachowanie, warto zaufać zwierzęcemu instynktowi.
fot. Shutterstock
Nietypowe zachowanie psa może świadczyć o chorobie, jednak niekoniecznie jego, a twojej. O najwrażliwszym i najczulszym psim zmyśle – węchu – mogliśmy już usłyszeć wiele dobrego. Wszak stał się on już legendarny. Jak zauważa Alexandra Horowitz, badaczka skupiająca się głównie na zdolnościach poznawczych psów i autorka wielu książek, „pies widzi i poznaje świat za pomocą swojego węchu”. Choć psy wyczuwają wiele chorób, to najbardziej znane są z wykrywania raka. W jaki sposób to robią?
Legendarny psi węch
Przypomnijmy, że nos psa – w zależności od rasy – ma około 125 do 300 milionów gruczołów zapachowych. Naukowcy oszacowali, że psi węch w przeciwieństwie do ludzkiego jest jakieś 10 tysięcy razy dokładniejszy – wyczuwa zapachy, które dla człowieka są niewyczuwalne. Robi wrażenie, prawda? Ale to nie wszystko. Według badań, które zostały przeprowadzone w 2019 roku, psy wykrywają raka z 96,7% dokładnością.
Dr Heather Junqueira wraz ze swoim zespołem badawczym zaprosiła do swojego testu cztery beagle’e. Psy były szkolone za pomocą klikera, a ich zadaniem było odróżnianie próbek krwi, które zostały pobrane od pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem płuc, od tych próbek, które pobrano od osób zdrowych. Trzy psy prawidłowo zidentyfikowały fiolki (w 96,7% przypadków). Tylko jeden pies o imieniu Snuggles, który również brał udział w teście, nie był zainteresowany obwąchiwaniem żadnej próbki krwi. Badacze mają nadzieję, że psi zmysł węchu w przeciwieństwie do tradycyjnych testów medycznych już niebawem okaże się lepszym i dokładniejszym sposobem, który umożliwi wcześniejsze wykrycie choroby nowotworowej. Z kolei w badaniu z 2006 roku pięć psów zostało przeszkolonych w wykrywaniu raka na podstawie próbek oddechu. Zwierzęta były w stanie wykryć raka piersi z 88% dokładnością, a raka płuc z 99% dokładnością.
Psy wyczuwają raka
Pierwsze doniesienia o tym, że pies jest w stanie za pomocą węchu wyczuć chorobę, pojawiły się już ponad 30 lat temu, a dokładniej w 1989 roku. Pewien psi opiekun miał zmianę na skórze. Zwierzę codziennie ją obwąchiwało. Co więcej, dwójka dermatologów, która obserwowała psa zauważyła, że czworonóg próbował ją ogryźć. Po wykonaniu badań okazało się, że nie jest to zwykła zmiana, a czerniak.
Dr Ashley Stenzel zauważa, że psy, których opiekunowie posiadali złośliwą zmianę skórną, najczęściej uporczywie ją wąchały, lizały i skubały, nawet przez ubranie. Zachowanie pupila skłaniało opiekunów do konsultacji zmiany z lekarzem. Claire Guest od wielu lat szkoli psy do wykrywania chorób nowotworowych poprzez zapach. Labrador, który pracuje na etacie w laboratorium, pewnego dnia uporczywie zaczął wpatrywać się w jej klatkę piersiową. Dyrektor generalna fundacji Medical Detection Dogs zaniepokojona zachowaniem psa, postanowiła się zbadać – w piersi znaleziono niewielkich rozmiarów, aczkolwiek złośliwy guzek.
Dotychczas psy, które brały udział w różnych testach, wykryły:
- Raka piersi i płuc poprzez zbieranie informacji zapachowych z oddechu pacjentów. Psy wyczuwały biochemiczne różnice w oddechu osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową.
- Raka szyjki macicy przez wąchanie pobranej od pacjenta próbki biopsji.
- Guzy jajnika poprzez wąchanie próbek guzów pacjentów i próbek krwi.
- Raka pęcherza moczowego i prostaty poprzez wąchanie moczu pacjentów.
- Raka jelita grubego poprzez wąchanie wydychanego oddechu pacjentów i z próbek kału.
źródła: www.sciencedaily.com, www.roswellpark.or, kobieta.onet.pl
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined