01.02.2020
Jak wydawać mniej pieniędzy na psa?
Anka & Tajga
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy, kto ma psa, wie, że pies to istna skarbonka bez dna… Czy będąc opiekunem psa, da się wydawać mniej pieniędzy? Jeśli tak, to jak to zrobić?
fot. Shutterstock
Okazuje się, że można wydawać mniej pieniędzy na psa, a przy tym nie będzie się to odbywało kosztem jego warunków życia! Zobacz, jakie to proste.
Pies = duże wydatki? Obalamy mit
Z jednej strony posiadanie psa rzeczywiście wiąże się ze sporymi wydatkami, ale z drugiej… To my sami generujemy dużą część tych wydatków, bo kupujemy zbędne rzeczy. Szybka moda i konsumpcjonizm od kilku lat bardzo dobrze mają się w psim świecie. Jeśli nie zależy nam na konkretnym psie do sportu czy pracy, to oszczędzić możemy już na starcie. Zamiast kupić psa za kilka tysięcy, warto adoptować bezdomniaka. Niech jednak nigdy nie przyjdzie ci do głowy zakup w okazyjnej cenie szczeniaka z pseudohodowli, stowarzyszenia burka i kocurka, czy też na targowisku! Chcesz wydawać mniej pieniędzy na psa i narzekasz, że wszystko jest takie drogie? Czas na rachunek sumienia!
Zrób miesięczne, kwartalne i roczne podsumowanie wydatków na psa
Psiarze często narzekają, że wydają na psa majątek… Jeśli też należysz do tej grupy, weź kartkę i spisz ostatnie wydatki z miesiąca lub kwartału. Prowadź też roczny bilans. Na co wydajesz najwięcej? Czy przypadkiem nie są to zabawki i kolejny komplet spacerowy albo nowe legowisko, które będzie do czegoś tam pasować? Czy wszystko z tej listy jest psu potrzebne? Nie jest sztuką wydawać pieniądze, ale sztuką jest wydawać je mądrze. Zanim kupisz kolejny gadżet, warto przejrzeć psią szafę i sprzedać niepotrzebne rzeczy.
Jak wydawać mniej pieniędzy na psa? Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów!
- Wprowadź zasadę zero waste do psiego życia. Zachęcam tu do wykorzystywania rzeczy ponownie (stara kołdra czy materac mogą służyć psu jako posłanie), do ograniczania zakupów oraz do naprawiania tego, co można naprawić zamiast wyrzucać.
- Postaw na własnoręcznie zrobione szarpaki, matę węchową i zabawki węchowe. Taka mata węchowa ze sklepu może kosztować nawet 100 zł! Warto więc poświęcić jeden wieczór i wykonać ją samodzielnie ze starego koca lub bluzy. Można także wykorzystać pudełko kartonowe i rolki po papierze toaletowym. Pompon węchowy lub cukierek także da się wykonać w domu z posiadanych materiałów.
Inne sposoby na wydawanie mniejszych sum pieniędzy na psa znajdziesz TUTAJ.
Nigdy nie oszczędzaj na psim zdrowiu!
Obciąć pazurki czy usunąć kleszcza (jeśli potrafimy!) możemy sami w domu, ale na dobrym weterynarzu nigdy nie warto oszczędzać. Dziś możesz wydać mniej pieniędzy, może nawet przez rok lub dwa zaoszczędzisz. Ale potem… Niestety z pozoru zdrowy pies może nagle okazać się ciężko chory. Wtedy zamiast raz – dwa razy w roku wydać kilkaset złotych na profilaktykę, może się okazać, że nagle będzie trzeba wydać kilka tysięcy złotych na ratowanie życia psa.
A czy wy macie jakieś swoje sposoby na oszczędzanie? Dodam, że pieniądze zaoszczędzone na niepotrzebnych zakupach dla psa warto odkładać na konto oszczędnościowe. Nigdy nie wiemy, kiedy mogą przydać się te dodatkowe środki!
Cześć! Ta blondynka po lewej to Anka, czyli ja. Szalona weganka, z wykształcenia socjolożka a z wyboru psia matka i blogerka. Ta mała wilczasta po prawej to Tajga, czyli mój ukochany pies.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined