17.07.2019
Te psy są najbardziej narażone na upał!
Z życia weterynarza
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Małe? Duże? Kudłate? Łyse? Którym jest najcieplej w gorące dni? A może starym albo zupełnie młodziutkim? Obalmy popularne mity!
fot. Shutterstock
Problemy z termoregulacją psów z krótkimi pyszczkami znamy wszyscy. Co lato jest z tego powodu szum w mediach. A co z tymi, które mają zupełnie standardowe pyski? Czy one się nie przegrzewają?
Pies, jako gatunek, ze względu na swoją fizjologię ma bardzo ograniczone możliwości termoregulacji. Można powiedzieć, że w zasadzie się nie poci. Jak radzić sobie w takiej sytuacji z upałem? Zdrowy pies znajduje na to sposoby. Sytuacja się komplikuje, jeśli z jakiegoś powodu pies jest jeszcze bardziej narażony na przegrzanie.
Zwierzęta chore
Wzmożoną uwagę należy poświęcić psom chorym. Takim, które mają trudności w poruszaniu się – zwyczajnie mogą nie dać sobie rady z ukryciem się przed słońcem. Ale też takim, które mają inne problemy zdrowotne. Na przykład psy z zespołem Cushinga są bardziej wrażliwe na upał. Inne choroby metaboliczne i endokrynologiczne klasyfikują pupila w grupie zagrożonej.
Kolejna grupa ryzyka to psy z chorobami nowotworowymi. Ze względu na obniżoną wydolność organizmu te zwierzęta bardzo źle znoszą ekstremalne temperatury.
Sprawa wygląda podobnie z pacjentami kardiologicznymi. Notorycznie do gabinetów trafiają psy sercowe z pogorszeniem stanu, gdy na dworze jest bardzo ciepło.
Okrywa włosowa
Mówi się, że sierść z podszerstkiem jest izolacją od zimna, jak i ciepła. Fakt, ale wszystko z umiarem. Należy pamiętać, że pies taki jak samojed czy husky genetycznie nie jest przystosowany do funkcjonowania w temperaturze 30 stopni! To są psy zimnolubne, które w zimę czują się doskonale. Golenie takiego psa też niestety nie jest rozwiązaniem – wtedy może doznać poparzeń słonecznych. Podstawa letniej pielęgnacji to dokładne, regularne wyczesywanie.
Łyse psy, takie jak np. grzywacze chińskie, też nie lubią się z upałem. Niektórzy smarują ich gołą skórę kremami z filtrem. Jest to jakieś rozwiązanie, ale znacznie bardziej naturalne jest zwyczajne zostawienie psa w cieniu i unikanie nadmiaru promieni słonecznych.
Kolor
Czarne psy! Niezależnie od grubości i długości sierści, źle znoszą upał. Sama mam taką suczkę – w największe słońce kładzie się na środku trawnika i się grzeje. Później schodzi na chwilę do cienia, ale znów wraca na trawnik. Śmieję się z niej, że ładuje baterie. Należy jednak z tym uważać. Czarne i ciemne psy bardziej „łapią” ciepło niż te jasne. Zawsze należy obserwować pupila!
Wiek
Zarówno bardzo młode, jak i starsze osobniki są narażone na niekorzystny wpływ wysokiej temperatury. Ze szczeniętami jest jak z niemowlakami – nie mają jeszcze całkowicie wykształconej termoregulacji i nie potrafią właściwie reagować na czynniki atmosferyczne. Starsze psy z opóźnieniem odbierają bodźce, również te termiczne. Zanim pies zorientuje się, że mu gorąco, może już dojść do przegrzania! Pilnujmy maluszków i staruszków.
Operacje
Zwierzę po zabiegu, operacji, znieczuleniu jest bardziej podatne na zmiany temperatury. Rozległe rany trudniej się goją, gdy na dworze skwar. Często ze względu na wysokie temperatury przekłada się planowane zabiegi.
Podczas upalnych dni zaleca się baczną obserwację pupili. Każdy zwierzak może doznać udaru cieplnego, ale są osobniki bardziej na to narażone. Wszystko z głową!
Lekarz weterynarii z województwa mazowieckiego. Specjalnie dla portalu Psy.pl opisuje nietypowe przypadki i interesujące historie ze swojej codziennej pracy.
Zobacz powiązane artykuły
20.09.2023
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lekarzy Weterynarii – woda, łódka i... stres na brzegu
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Czy żeglowanie może mieć wpływ na wyzwania, które stoją na co dzień przed lekarzami weterynarii? O tym, dlaczego powstały regaty żeglarskie dla lekarzy weterynarii i branży, a także, z czym muszą zmagać się specjaliści, rozmawia z lekarzem weterynarii Bartłomiejem Kuroszem Leszek Wolany, CMO i co-founder hiPets.
undefined
24.08.2023
Nie śmiejemy się już w cyrku. „Mięso to mięso” komentarzem Natalii Jabłońskiej do wpisu o zakazie uboju psów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak nisko można upaść, wspinając się na wyżyny nieetycznego światopoglądu? Wątpliwej klasy lot w to miejsce zechciała pokazać szerszej publiczności kandydatka do Sejmu z ramienia Konfederacji – Natalia Jabłońska.
undefined
30.07.2023
Proszek Holi w fotografii psów – efektowny, ale czy... bezpieczny?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie proszku Holi w fotografii czworonogów zyskuje na popularności. Wiele osób chciałoby mieć takie zdjęcie swojego zwierzaka. Zanim jednak zachłyśniemy się wyjątkowością ujęć, dowiedzmy się więcej o kolorowych pudrach.
undefined