REKLAMA
REKLAMA

Czym jest sterylizacja i pokastracyjne nietrzymanie moczu?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Czym jest sterylizacja i dlaczego później suczka bezwiednie popuszcza mocz, nawet po spacerze? Czy da się temu jakoś zaradzić?

sterylizacja, nietrzymanie moczu

REKLAMA

Sterylizacja suki, to zabieg chirurgiczny, na skutek którego psina staje się bezpłodna. Yoda, średniej wielkości mieszaniec, miała 2,5 roku, gdy przeszła zabieg sterylizacji. Wkrótce po zabiegu zaczęła moczyć się w nocy. Rok później sytuacja jest pod kontrolą – Yoda dostaje lek hormonalny, dzięki któremu problem zniknął. Nietrzymanie moczu po sterylizacji dotyczy nawet 20% suk większych ras. Warto wiedzieć, skąd to się bierze i jak sobie z tym radzić.

REKLAMA

To działo się tylko wtedy, gdy Yoda spała. W dzień kontrolowała się i nigdy jej się nie zdarzyło zsikać na podłogę czy dywan, ale na przykład w nocy zupełnie nieświadomie sikała na legowisko. Yodę, która waży 20 kg, wzięłam z domu tymczasowego, w którym chwilę wcześniej wykonano jej sterylizację, ale o nietrzymaniu moczu nie było mowy. Problem pojawił się kilka tygodni później, gdy psina była już u mnie. Wtedy poszłam do weterynarza i wspólnie ustaliliśmy leczenie – opowiada właścicielka suczki.

piesek sika

Czym jest sterylizacja

Powszechny zabieg kastracji potocznie – w wypadku suczek – nazywanej sterylizacją powinien być wykonywany u wszystkich suk niehodowlanych, czyli takich, które nie są rasowe i nigdy nie będą – a przynajmniej nie powinny – mieć szczeniąt. Tak radzą lekarze weterynarii. Zabieg ten polega najczęściej na usunięciu jajników i macicy u suk i daje dużo korzyści – przede wszystkim spokój z cieczkami, ograniczenie występowania guzów listwy mlecznej, zmniejszenie ryzyka schorzeń układu rozrodczego (w tym występującego śmiertelnego w skutkach ropomacicza). Poza tym po sterylizacji psy, które były nadpobudliwe, wyciszają się i stają się spokojniejsze, choć nie jest to regułą. Prawidłowo przeprowadzona sterylizacja przedłuża czworonogom życie. Ale może się też wiązać z komplikacjami.

Do najczęściej występujących problemów po sterylizacji należą: otyłość (bo słabnie uczucie sytości i metabolizm, potrzeby żywieniowe są mniejsze, a właściciele mają tendencję do przekarmiania swoich czworonogów) i właśnie pokastracyjne nietrzymanie moczu.

REKLAMA
REKLAMA

To nie jest tak, że na występowanie tego schorzenia ma wpływ źle lub dobrze przeprowadzona sterylizacja. Po prostu, u niektórych suk tak się zdarza, że po zabiegu, nawet jeśli był przeprowadzony idealnie, obserwujemy nietrzymanie moczu i nie da się tego przewidzieć ani temu zapobiec – tłumaczy lekarz weterynarii Dorota Cibor.

REKLAMA
REKLAMA

Hormony od siusiana i rozmnażania

Dlaczego efekt nietrzymania moczu występuje właśnie po sterylizacji? Za funkcjonowanie układu moczowego odpowiadają żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Podczas sterylizacji usuwa się jajniki i macicę, które produkują te właśnie hormony, więc w efekcie ich ilość spada. Większość suk nie jest wrażliwa na to obniżenie poziomu i ich cewka moczowa pracuje prawidłowo, ale u niektórych zaczynają się problemy. Oczywiście nie od razu – może to wystąpić, tak jak np. u Yody, dopiero po kilku miesiącach, kiedy hormonów jest coraz mniej (ich poziom nie spada z dnia na dzień).

pies nasikał

Które psy najczęściej na to chorują

Statystyki mówią, że aż 20% suk dużych ras może cierpieć na tę przypadłość. Wiąże się to nie tylko z dyskomfortem dla samego zwierzęcia, ale jest też uciążliwe dla właściciela, bo pies siusia nieświadomie, zwykle wtedy, gdy leży.

Efekt nietrzymania moczu to też przypadłość starszych suk, może się więc zdarzyć, że psiak wysterylizowany w młodym wieku nie miał kłopotów, a gdy wchodzi w wiek dojrzały (powyżej 7. roku życia), zaczyna się posikiwanie – w większych ilościach podczas snu i kropelkami w ciągu dnia. Lekarze zauważyli, że często problem występuje też w parze z otyłością – wtedy wystarczy suczkę odchudzić i nietrzymanie moczu znika. Najczęściej jednak trzeba sięgnąć po leki, które, na szczęście, są bardzo skuteczne.

Jak rozpoznać chorobę i ją leczyć

Jeśli podejrzewamy u suki tę przypadłość, powinniśmy zacząć od badania moczu. Dodatkowo weterynarze czasem zlecają też USG pęcherza moczowego. Gdy lekarz wie, że ma do czynienia z pokastracyjnym nietrzymaniem moczu, rozpoczyna leczenie polegające na dostarczaniu brakujących hormonów.

Zazwyczaj lekarze zaczynają od podawania niewielkiej dawki leku. Jeśli nie ma efektów, zwiększają dawkę, aż suczka przestanie nieświadomie siusiać. Przez kilka tygodni po rozpoczęciu terapii właściciel ma za zadanie obserwować, czy jest widoczna poprawa. Zdarza się, że taki okres stosowania leku wystarcza i można go odstawić, a sytuacja wraca do normy sprzed sterylizacji. Niestety częściej jest tak, że lekarstwo należy podawać do końca życia psa, ale jest ono na tyle skuteczne, że choroba w ogóle nie ma wpływu na życie psa i właściciela.

Koszt podawania leku Yodzie przy dawce, którą zalecił lekarz, nie jest duży. Cała butelka syropu kosztuje 100 zł, a ta ilość wystarczy na pół roku leczenia.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s