REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego kliker?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Wielu zwolenników szkolenia psów metodami pozytywnymi bez klikera nie wyobraża sobie życia. Dlaczego jest on aż tak pomocny?

fot. istockphoto.com

REKLAMA

Kliker służy do zaznaczania pożądanych zachowań psa. Skojarzenie dźwięku klikera z następującą zawsze po nim nagrodą sprawia, że szkolony zwierzak będzie świadomie wykonywał kolejne polecenia w oczekiwaniu na przysmak lub zabawę.

Podstawową przewagą klikera nad innymi metodami (także tzw.  pozytywnymi) jest fakt, że stosując go zaznaczamy DOKŁADNIE to zachowanie zwierzaka, na którym nam zależy. Informacja ta jest komunikowana psu za pomocą prostego sygnału – czyli właśnie kliknięcia. W wielu innych metodach istnieje ryzyko, że pies może skojarzyć nagrodę z innym zachowaniem lub okolicznościami – bo np. spóźnimy się z pochwałą słowną i „zaznaczymy” w ten sposób niechcący nie to zachowanie, które chcieliśmy utrwalić.

W szkoleniu klikerowym wykorzystywany jest fenomen warunkowania bezwarunkowego i klasycznego. Pierwsze to automatyczna reakcja na określone czynniki zewnętrzne – zdarzenie, miejsce, osobę.  Z drugim mamy do czynienia, gdy zwierzę specjalnie wykonuje określone czynności, by czerpać korzyść z konsekwencji swojego zachowania. W szkoleniu klikerowym początkowo mamy do czynienia z warunkowaniem pierwszego typu (dźwięk klikera – nagroda), ale stopniowo przeradza się ono w drugie – gdy zwierzę zaczyna specjalnie oferować pewne zachowania, bo wie, że zostanie nagrodzone.

Różnica między tym, czy pies robi coś w określonym celu czy z przyzwyczajenia jest kolosalna. Wyszkolone klikerowo zwierzaki próbują się uczyć nowych zachowań, pamiętają to,  czego ich nauczono nawet przez lata, ponieważ są bardziej świadome tego, co robią.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s