20.11.2021
Dlaczego pies gryzie ściany?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy pies gryzie ściany, by uzupełnić niedobory wapnia w swojej diecie? Sprawdź, co może oznaczać to dziwne zachowanie psów!
fot. Shutterstock
Gryzienie ścian i zjadanie tynku to stosunkowo rzadki, choć niezwykle uciążliwy problem, jaki może pojawić się u psa w każdym wieku. Wbrew powszechnej opinii zachowanie to nie ma nic wspólnego z niedoborami wapnia ani innych składników mineralnych w diecie psiaka. Domowe czworonogi robią to jednak z wielu innych powodów… Dlaczego pies gryzie ściany i jak poradzić sobie ze zwierzakiem, który w ten sposób demoluje nam dom?
Dlaczego pies gryzie ściany?
Ogryzający ściany pies nie tylko narobi nam w domu ogromnych zniszczeń, ale także naraża się na poważne niebezpieczeństwo! Odgryzione kawałki tynku mogą poranić pysk zwierzaka, jego przewód pokarmowy, a także utknąć w psich jelitach i doprowadzić do ich martwicy. Jedzenie materiału, z którego zrobione są ściany, może także spowodować zatrucie u czworonoga. Dlatego jeśli zauważymy, że nasz pies gryzie ściany, powinniśmy jak najszybciej na to zareagować! Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie nieodpowiednie zachowania domowych czworonogów mają swoje przyczyny – krzyczenie na psa i stosowanie kar może jedynie zamaskować kłopot, jednak nie rozwiąże problemu zwierzaka. By zapobiec dalszemu gryzieniu ścian przez psa, trzeba ustalić powód, który stoi za tym zachowaniem. Jak go rozpoznać?
Niezaspokojone potrzeby
Gryzienie i rozszarpywanie przeróżnych przedmiotów to naturalne zachowania psów. Czworonóg, któremu nie zapewnimy bezpiecznych zabawek i gryzaków do jedzenia, może zacząć ogryzać ściany, by samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby. Takie zachowanie może być też związane z odczuwaną przez psa nudą, nadmiarem nagromadzonej energii i frustracją. Niezaspokojone potrzeby bywają także przyczyną wielu innych nieodpowiednich psich zachowań, takich jak uciążliwe szczekanie, nadmierne pobudzenie czy nawet agresja.
Jeśli pies gryzie ściany z nudów, najlepszym sposobem będzie zapewnienie mu dodatkowej, bardziej odpowiedniej rozrywki – dłuższych spacerów, szkolenia i ciekawych treningów oraz spotkań z przyjaznymi czworonogami. Psiakowi warto kupić też bezpieczne zabawki i naturalne gryzaki, które zaspokoją jego potrzebę gryzienia.
Lęk separacyjny
Psy cierpiące na lęk separacyjny często dokonują pokaźnych zniszczeń w domu pod nieobecność opiekunów. Mogą gryźć ściany, niszczyć przeróżne domowe sprzęty i meble, załatwiać się w domu i szczekać lub wyć przez wiele godzin. Takie zachowania są objawem paniki, w jaką wpada pozostawiony bez opieki czworonóg.
Leczenie lęku separacyjnego i uczenie psa akceptowania samotności wymagać będzie dużego zaangażowania i cierpliwości ze strony opiekunów. Nie jest to jednak niewykonalne! Jeśli nasz pies gryzie ściany i demoluje mieszkanie, gdy wychodzimy z domu, powinniśmy skontaktować się ze sprawdzonym behawiorystą. Specjalista krok po kroku wytłumaczy, jak pracować ze zwierzakiem, by nie wpadał w panikę, gdy zostaje sam.
Syndrom pica
Gryzienie i zjadanie kawałków ścian może świadczyć o pica – syndromie polegającym na zjadaniu przez psa rzeczy, które nie są jedzeniem. Zaburzenie to może mieć wiele przyczyn, zarówno psychologicznych (frustracja, depresja, silny stres), jak i fizjologicznych (zgaga, zapalenie jelit czy nawet zaburzenia neurologiczne). Zwierzaki mające skłonność do zjadania niejadalnych przedmiotów są narażone na zatrucia, poranienie przewodu pokarmowego, a nawet zablokowanie jelit i śmierć. Jeśli nasz czworonóg obsesyjnie gryzie ścianę i połyka jej kawałki, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii i poprosić o dokładne zbadanie zwierzaka.
Ząbkowanie
Swędzenie dziąseł i wyrzynające się zęby stałe będą prowokować szczeniaka do gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jego pyska. Jest to zupełnie naturalne zachowanie, jednak ząbkujące maluchy potrafią narobić w domu naprawdę niezłych zniszczeń!
Jeśli nasz kilkumiesięczny pies gryzie ściany podczas ząbkowania, powinniśmy zapewnić mu inne, bezpieczne rzeczy do gryzienia. Czworonoga warto też zachęcić do innej aktywności, która odwróci jego uwagę od ścian. Wspólna zabawa w przeciąganie liny, szukanie smaczków w macie węchowej czy łapanie turlającej się piłki pozwolą na zużycie energii u malucha i sprawią, że psiak straci zainteresowanie gryzieniem nieodpowiednich rzeczy.
zdjęcie główne: Shutterstock
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined