16.01.2022
Dlaczego pies je ziemię? Sprawdź, co to może znaczyć!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jedzenie gleby to dziwne zachowanie zwierzęcia, które może być objawem przeróżnych dolegliwości. Kiedy powinniśmy martwić się tym, że pies je ziemię?
fot. Shutterstock
- Jedzenie ziemi to niebezpieczne zachowanie. Jeśli zauważysz, że pies często zajada się ziemią lub piachem zabierz go do specjalisty
- Kompulsywne zjadanie nietypowych rzeczy, w tym ziemi może być wywołane przez zaburzenia behawioralne, dolegliwości zdrowotne lub niedobory w diecie
- Ziemia może podrażniać żołądek, doprowadzić do wymiotów bądź zablokować się w jelitach
- Zanim pies oduczy się jedzenia ziemi, uniemożliwiaj mu tego zachowania poprzez prowadzenie go na smyczy lub zakładanie wygodnego, fizjologicznego kagańca
Jedzenie trawy to jeszcze nic! Niektóre domowe czworonogi mają dość nietypowy gust i smakują w odchodach, patykach, kamieniach, tynku ze ścian, ziemi i wygrzebanych z niej korzonkach… Zjadanie przez zwierzę takich nietypowych rzeczy zawsze powinno nas zaniepokoić – może być bowiem objawem choroby lub zaburzeń behawioralnych. Dlaczego pies je ziemię? Sprawdź, czy powinieneś zabrać go do specjalisty!
Dlaczego pies je ziemię?
W ziemi mogą znajdować się przeróżne – ciekawe dla psa rzeczy – resztki jedzenia, smaczne korzonki roślin i trawy czy nawet gniazda gryzoni, na które część czworonogów uwielbia polować. Dlatego jeśli zauważymy, że psiak skubie zębami coś, co wygrzebał spod ziemi, nie powinniśmy od razu podejrzewać u niego problemów ze zdrowiem. Jednak częste kompulsywne zjadanie samej ziemi lub piachu może już wynikać z zaburzeń behawioralnych, dolegliwości zdrowotnych lub być konsekwencją podawania zwierzęciu nieodpowiedniej diety.
Trzeba przy tym pamiętać, że zjedzona przez psa ziemia może podrażnić jego żołądek i doprowadzić do wymiotów, a nawet zablokować się w jelitach. Jeśli czworonóg je ziemię, jest także narażony na zatrucia znajdującymi się w niej toksynami (nawozy, trutki na ślimaki czy szczury) lub zarobaczenie. W glebie mogą tkwić też kawałki szkła, większe kamienie i inne zanieczyszczenia, które poranią pysk i przewód pokarmowy zwierzaka. Dlatego zachowania tego nie wolno ignorować! Co może znaczyć jedzenie ziemi przez psa? Oto najczęstsze powody!
Niewłaściwa dieta
Przyczyną, dla której pies je ziemię, może być nieodpowiednia dieta. Niedobory składników pokarmowych w pożywieniu czworonoga, źle dobrane pory karmienia lub niewłaściwe dawkowanie karmy mogą powodować zaburzenia apetytu i trawienia, które będą objawiać się jedzeniem nietypowych rzeczy.
W przypadku psów żywionych zbilansowaną karmą suchą lub mokrą ryzyko niedoborów jest niewielkie. Natomiast diety domowe niezwykle często nie zawierają odpowiednich ilości białka, tłuszczu, składników mineralnych czy witamin. Niedobory lub nadmiar substancji odżywczych będą powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego i narządów wewnętrznych, które mogą objawiać się między innymi wilczym apetytem i zmianą preferencji smakowych. Natomiast niewłaściwe dawkowanie karmy i zbyt duże odstępy miedzy posiłkami sprawią, że psiak będzie odczuwać głód i stanie się bardziej skłonny do zjadania różnych spacerowych znalezisk. Mając problem z psem zjadającym ziemię, powinniśmy upewnić się, że sposób jego karmienia jest prawidłowy.
Problemy zdrowotne
Istnieje kilka problemów zdrowotnych, które mogą być przyczyną zjadania ziemi przez psa. Wśród nich wymienia się najczęściej anemię, stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i silne zarobaczenie. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak nawracające biegunki i wymioty, ogólne osłabienie czy pogorszenie stanu sierści. Psa, u którego podejrzewamy powyższe problemy zdrowotne, powinniśmy zabrać na badania krwi, kału i USG jamy brzusznej.
Pies jedzący ziemię może też cierpieć na demencję powodującą dezorientację i bezcelowe zachowania. Objawami zaburzeń kognitywnych u starszych psów są często także problemy z uczeniem się i przypominaniem wyuczonych wcześniej komend, nocna bezsenność, załatwianie się w domu i otępienie. Demencji u psa nie da się wyleczyć. Jej objawy można jednak złagodzić, podając zwierzakowi leki i suplementy zalecone przez lekarza weterynarii.
Zaburzenia behawioralne
Również część zaburzeń behawioralnych może skutkować zjadaniem niejadalnych rzeczy, takich jak ziemia, piach czy kamienie. W ten sposób może objawiać się psie OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne) polegające na uporczywym wykonywaniu bezcelowych czynności, które często szkodzą zdrowiu czworonoga. Jeśli pies je ziemię obsesyjnie, niemal tracąc kontakt z rzeczywistością, powinniśmy skonsultować jego zachowanie ze sprawdzonym behawiorystą.
Jedzenie ziemi przez czworonoga może być też związane z nudą wywołaną brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej i ciekawego zajęcia. Znudzone otoczeniem, spacerujące zawsze tą samą trasą, pozbawione stymulacji psychicznej czworonogi mogą wymyślać sobie różne dziwne rozrywki i nabierać szkodliwych nawyków. Zapewnienie psu odpowiedniego szkolenia, dłuższych i atrakcyjnych spacerów oraz podawanie części posiłków w interaktywny sposób rozładuje nadmiar energii nagromadzonej w zwierzaku i zapobiegnie takim skłonnościom.
Co zrobić, kiedy pies je ziemię?
Jedzenie ziemi to niebezpieczne zachowanie, które może poważnie zaszkodzić psu. Dlatego zwierzaka ze skłonnościami do objadania się glebą, piachem i kamieniami powinniśmy jak najszybciej zabrać do specjalisty. Dokładnie przebada on psa, ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednie postępowanie. Trzeba jednak pamiętać, że terapia behawioralna, zmiana diety czy leczenie nie dadzą natychmiastowego efektu. Dlatego jeśli pies je ziemię, powinniśmy zadbać o to, by skutecznie mu to uniemożliwić. W tym celu najlepiej jest prowadzić go na smyczy lub zakładać mu wygodny, fizjologiczny kaganiec.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined