03.07.2017
Dlaczego pies linieje?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies linieje dwa razy w roku, każdy to wie – ale czasem trwa to dłużej, a nawet stale. Dlaczego?
fot. Shutterstock
Właściciele yorków, bichonów, maltańczyków czy chartów afgańskich są w kwestii linienia wyróżnieni – ich zwierzaków ono nie dotyczy, ponieważ mają włosy, a nie sierść. Pozostałe psy linienia nie unikną. Najwyraźniej i najgwałtowniej przebiega ono u tych trzymanych na zewnątrz i odbywa się dwa razy w roku: wiosną (kiedy sierść jest wymieniana na letnią) i jesienią (kiedy okrywa wymieniana jest na zimową).
W wypadku psów żyjących w ogrzewanych domach i mieszkaniach, a zatem nienarażonych na gwałtowne zmiany temperatury, proces linienia jest zaburzony i występuje w zasadzie przez cały rok z niewielkim nasileniem wiosną i jesienią.
A może jest chory?
Także każda choroba psa odbija się na stanie i wyglądzie okrywy włosowej. Szczególnie podatne na schorzenia dermatologiczne są młode i stare zwierzaki, u których układ immunologiczny nie działa prawidłowo. Poza tym sprzyjają temu błędy żywieniowe, stres (np. linienie podczas wystawy) oraz niedobory mineralno-witaminowe.
Proces linienia mogą też zaburzyć eksperymenty z kosmetykami, szczególnie nieprzeznaczonymi dla psów. Zatem u psów, u których linienie występuje regularnie, powinno zaniepokoić masowe wypadanie sierści poza tymi okresami.
Niektóre rasy przechodzą proces linienia wyjątkowo burzliwie, np. okrywa nowofundlanda jest tak gęsta, że uniemożliwia samoistne wypadnięcie podszerstka, a poza tym jest silnie nasączona łojem. Łuszczący się naskórek powoduje, że pies drapie swędzącą skórę, kołtuniąc i tak już trudny do wyczesania podszerstek. Dlatego czworonoga tej rasy trzeba w tym okresie szczotkować i wyczesywać co najmniej raz dziennie.
Szczególnie gwałtownie linienie przebiega u ras pierwotnych o tzw. podwójnej szacie (siberian husky, alaskan malamute). Do tego stopnia, że zwierzaki mogą być w tym czasie osłabione i osowiałe, a także bardziej podatne na choroby i mieć nieco podwyższoną temperaturę.
Jak się do tego przygotować?
Aby przygotować organizm psa do okresu linienia, można wzbogacić karmę o substancje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, np. oleje roślinne, oliwę z oliwek lub tran. Można także podać produkty z dodatkiem biotyny czy siemienia lnianego (ale uwaga, nie wszystkie psy je tolerują).
Linienie można nieco skrócić poprzez właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejsze jest regularne i częste usuwanie martwego włosa i podszerstka. Narzędzia dobieramy w tym wypadku nie do rasy, ale do rodzaju włosa.
Nawet w obrębie tej samej rasy występują bowiem spore różnice między poszczególnymi psami i włos różni się grubością, długością, gęstością, twardością itp. Dlatego w zależności od jego rodzaju można używać szczotek z włosia, szczotek drucianych, zgrzebeł, grzebieni o różnej gęstości zębów, rękawic pokrytych gumą lub silikonem. Zgrzebła i szczotki z włosia najlepiej sprawdzą się w wypadku psów krótkowłosych. Grzebienie zastosujemy na włosie o średniej długości i długim.
W wypadku niektórych psów sprawdzi się trymer hakowy tzw. coat king (setery, spaniele) lub furminator (labrador, rottweiler). Nowością są specjalne szampony przyspieszające i ułatwiające usuwanie martwego włosa podczas kąpieli.
Autor: Ewa Grabowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined