11.12.2020
Dlaczego mój pies tak długo śpi?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje ci się, że twój zwierzak chciałby przespać niemal całą dobę i zastanawiasz się, czy na pewno jest to normalne? Sprawdź, dlaczego pies tak długo śpi!
fot. Shutterstock
Większość psiaków nie dość, że przesypia noc, to jeszcze ucina sobie drzemki w ciągu dnia… Nieraz wydaje nam się, że zwierzak chętnie przespałby całą dobę – oczywiście z przerwami na spacer i jedzenie. Dlaczego pies tak długo śpi? I ile snu potrzebują w ciągu dnia domowe czworonogi?
Dlaczego pies tak długo śpi?
Dorosły, zdrowy pies, który ma możliwość wyboru, przesypia około 50% doby. Kolejne 30% spędza na odpoczynku, a na aktywność poświęca zaledwie 20% dnia. Taki tryb życia typowy jest nie tylko dla domowych czworonogów. Podobnie wygląda to także u zdziczałych psów i innych dużych drapieżników, które zazwyczaj śpią przez około 16 godzin na dobę.
Sen to sposób na nudę…
Większość psiaków utnie sobie drzemkę, gdy nie ma nic ciekawego do roboty – śniadanie zostało zjedzone, spacer odbyty, a człowiek albo zajmuje się swoimi sprawami, albo poszedł do pracy. Niektóre nadaktywne czworonogi mogą mieć trudność z wyciszeniem się w takich chwilach. Często niszczą w domu, nie mogą znaleźć sobie miejsca, ciągle zaczepiają opiekuna i proszą o uwagę… Jednak zdrowy, stabilny psiak, który ma zapewnioną wystarczającą ilość ciekawych zajęć w ciągu dnia, wykorzysta każdą spokojniejszą chwilę na drzemkę.
… i samo zdrowie!
Sen to również doskonały sposób na regenerację organizmu i lekarstwo na stres. Nic więc dziwnego, że psy chore, reaktywne czy zestresowane (na przykład przeprowadzką lub adopcją) będą potrzebowały go więcej. Także znaczna część psów cierpiących na lęk separacyjny od razu idzie spać po powrocie opiekuna do domu. Odpowiednia ilość snu to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. Niewyspany psiak stanie się drażliwy, może mieć problemy z uczeniem się nowych komend i nie będzie miał chęci na zabawę.
Ile powinien spać pies?
Typowy dorosły czworonóg może przesypiać nawet do 16 godzin w ciągu doby. Jednak zapotrzebowanie danego psa na sen zależy od wielu czynników. Najwięcej czasu na drzemki poświęcać będą szczeniaki odpoczywające po intensywnej zabawie lub ekscytującej eksploracji wciąż poznawanego świata. Również starszym psom sen będzie zajmował więcej czasu. Także niektóre rasy psów, takie jak buldog angielski, mastif tybetański czy nowofundland od szaleńczej zabawy będą wolały solidną drzemkę.
Co zrobić, kiedy pies śpi za długo?
Nie powinniśmy martwić się, jeśli nasz psiak przesypia większość doby, a między kolejnymi drzemkami jest chętny do zabawy i długich spacerów. Jednak istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że z naszym zwierzakiem dzieje się coś złego! Jeśli twój pupil:
- nagle nie chce wstawać rano na spacer,
- zaczyna przesypiać pory posiłków,
- budzi się przestraszony i zachowuje się wtedy, jakby nie wiedział, gdzie jest,
- woli spać niż robić coś, co zazwyczaj bardzo go interesowało,
- nie może spać w nocy,
powinieneś bliżej przyjrzeć się jego zdrowiu. Takie zachowania mogą być objawem starości lub demencji albo wynikać z osłabienia spowodowanego poważną chorobą. Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby kręgosłupa i stawów to tylko niektóre przypadłości, które zniechęcają czworonoga do codziennej aktywności i sprawiają, że śpi on dłużej niż powinien. Dlatego jeśli masz wrażenie, że twój pies śpi tak długo z powodu problemów zdrowotnych, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i poproś o dokładne przebadanie pupila!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined