07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
fot. Shutterstock
Pupil o imponującym futrze, dodatkowo w sezonie najsilniejszego linienia, może dosłownie zasłać nasze mieszkanie włosami. A co dopiero, gdy tych pupili jest kilku! Przysłowiowe „koty” z kurzu w mieszkaniu psiarza mogą składać się w dużej mierze z… psiej sierści. Jak więc nie zatonąć w psich kłakach i poradzić sobie z linieniem u psa? Zobaczmy!
Pielęgnacja sierści
Ilość psich włosów na ubraniach i w mieszkaniu znacząco może ograniczyć odpowiednia troska o szatę pupila. Regularne czesanie za pomocą specjalnej rękawicy, szczotki lub trymera może zmniejszyć ilość włosów wypadających samoistnie – i kończących na naszym ubraniu, kanapie czy w przysłowiowej herbacie. O szczegóły dotyczące pielęgnacji, zwłaszcza dobór odpowiednich narzędzi i technik, warto dopytać psiego fryzjera, lub – w przypadku psa rasowego – także doświadczonego hodowcy.
A może warto ogolić psa, który obficie linieje? Choć pomoże to nam, z pewnością nie naszemu pupilowi. Ogolenie psa z obfitym podszerstkiem może doprowadzić do podrażnień skóry i na długo zaburzyć dwuwarstwową strukturę tego typu szaty. Lepiej będzie do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać psa od małego, budując pozytywne skojarzenia – dzięki temu w przyszłości walka z linieniem nie będzie się przeradzać w walkę z naszym psem.
Efektywne sprzątanie
Nie oszukujmy się – jeśli mamy psa, nie ma sposobu, żeby ograniczyć ilość pozostawianej przez niego sierści do zera. Regularne, dokładne sprzątanie jest więc najlepszym sposobem, żeby pozbyć się zalegających w mieszkaniu włosów. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – a drugi po nim może być solidny odkurzacz!
Odkurzacz ma moc! Zwłaszcza Samsung Bespoke JetTM AI
Dla psiarza podstawą jest sprzęt o dużej mocy – tylko taki poradzi sobie z usunięciem włosów przyczepionych czy wręcz powbijanych w dywany, czy meble do wypoczynku. Samsung Bespoke JetTM AI to moc ssąca do 280 W! Wygodny w użyciu, bezprzewodowy odkurzacz ułatwia szybkie uprzątnięcie mieszkania – przy pełnej sile linienia mocno ofutrzonych zwierzaków zdarza się, że trzeba to robić 2-3 razy dziennie… Długi czas pracy pomiędzy kolejnymi ładowaniami i niewielka masa odkurzacza ułatwią nam znacznie ten obowiązek. Urządzenie zostało wyposażone w aż dwie baterie, przez co jest w stanie pracować nawet do 160 minut ciągiem.
Najnowszy odkurzacz Samsunga wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do tego, aby ułatwić nam sprzątanie. Tryb AI pozwala na rozpoznawanie czyszczonej powierzchni i automatyczne dostosowanie do niej siły ssania. To zmniejsza zużycie baterii nawet do 14%, a przy okazji zwiększa efektywność sprzątania do 6% w przypadku szczotki Active Dual LED AI. W efekcie sprzątanie jest wydajne i energooszczędne, a więc przyjazne dla portfela i środowiska.
Nie bez znaczenia jest też wyjątkowa stacja czyszcząca All-in-One™, jedyna taka na rynku odkurzaczy. Dzięki temu, że została wyposażona w filtr, zatrzymuje prawie 100% cząstek kurzu, a to wybawienie dla alergików. Prócz tego wbudowana technologia Air Spin Edge działa z prędkością 1000 obrotów na minutę, usuwając nawet dłuższą sierść wplątaną w materiały.
Co prócz odkurzacza?
Do usuwania włosów z ubrań z kolei najlepiej sprawdzą się klejące rolki. Można nimi na szybko zebrać sierść i kurz również z tkaniny kanap czy foteli! Meble wyściełane możemy na co dzień ubierać w łatwe do zdjęcia, wytrzepania i wyprania dedykowane pokrowce. Oszczędzi nam to zarówno zbierania sierści z samej kanapy, jak i częstego prania tapicerki.
Doświadczeni psiarze wiedzą, że psie włosy można znaleźć wszędzie – jakimś cudem nawet na półkach pod sufitem! Pamiętajmy podczas porządków o tych miejscach. Wilgotna szmatka zbierze kurz i psie włosy – a nie są one problemem, tylko estetycznym! Zalegająca sierść i martwy naskórek mogą być siedliskiem roztoczy. Ich nadmierna ilość jest szczególnie szkodliwa dla alergików. Dokładne sprzątanie jest więc ważne dla zdrowia naszego i naszych pupili.
Stan zdrowia i zawartość miski
Jako troskliwi opiekunowie psów, koniecznie weźmy pod rozwagę, że w niektórych przypadkach intensywne wypadanie sierści może być powiązane z problemami zdrowotnymi. Jeśli włos wypada nie tylko w dużej ilości, ale też pojawiają się łyse placki, przerzedzenia, albo inne objawy problemów skórnych jak świąd, wysypka czy pogorszenie ogólnego stanu sierści – konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Wiele chorób ogólnoustrojowych, np. zaburzeń hormonalnych, może przebiegać z nadmierną utratą sierści. Wówczas odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z linieniem u psa, obejmuje również przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie w razie potrzeby odpowiedniego leczenia!
Na stan sierści i intensywność wypadania włosów może wpływać również… żywienie psa! Określone niedobory aminokwasów, kwasów Omega-3 oraz makro- i mikroelementów mogą przejawiać się skróceniem cyklu życia włosa, jego przedwczesnym wypadaniem i ogólnym osłabieniem szaty. Na psie linienie niekiedy należy więc zadziałać od wewnątrz! Lśniąca, zdrowa sierść to wizytówka prawidłowej diety i dobrego stanu zdrowia. Jeśli masz wątpliwości co do żywienia psa lub suplementacji pod kątem skóry i sierści, warto skonsultować się w tej sprawie z zoodietetykiem. Nadmierne wypadanie włosa może być też objawem alergii! Warto sprawdzić ten trop, aby upewnić się, że linienie naszego psa jest jedynie uciążliwym zjawiskiem fizjologicznym – a nie problemem zdrowotnym!
Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Samsung.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2024
Jak poradzić sobie z psem, który kradnie jedzenie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele psów kradnie jedzenie z blatów kuchennych, szafek czy z rąk małych dzieci. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak zapobiegać takim kradzieżom!
undefined
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
25.11.2024
Czy pies ma poczucie winy i wie, że zrobił coś złego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz, że pies ma poczucie winy lub czuje wstyd po tym, jak poczęstował się twoim posiłkiem? Za jego zachowaniem kryje się coś innego!
undefined