11.06.2024
Jak rozweselić smutnego psa? 5 niezawodnych sposobów!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz pomysłów na to, jak rozweselić swojego smutnego psa cierpiącego na depresję? Oto 5 domowych sposobów na poprawienie nastroju u psa!
fot. Shutterstock
Depresja u psa to poważna sprawa. Czworonóg, który traci zainteresowanie spacerami, zabawą, nie ma ochoty na głaskanie i najlepiej cały dzień by spał, najpewniej odczuwa silny stres, który nie pozwala mu cieszyć się życiem. Jednak powody stresu, takie jak przeprowadzka, śmierć ukochanego członka rodziny czy lęk separacyjny bywają często nieuniknione… Jak rozweselić smutnego psa i poprawić mu humor?
Jak rozweselić smutnego psa?
Przyczyną psiej depresji może być nie tylko stres. Nagłe zmiany w zachowaniu pupila pojawiają się także wtedy, gdy zwierzak zaczyna na coś chorować. Odmawianie jedzenia, zabawy czy unikanie kontaktu z opiekunem może świadczyć o odczuwanym przez psiaka bólu czy dyskomforcie. Dlatego jeśli nasz podopieczny zaczyna nietypowo się zachowywać, zawsze powinniśmy zabrać go najpierw do lekarza weterynarii i dokładnie przebadać. Dopiero jeśli specjalista uzna, że psiak jest w pełni zdrowy, możemy zająć się jego psychiką domowymi sposobami. Oto one!
1. Długi, spokojny spacer
Nieśpieszna przechadzka w spokojnym miejscu to najlepszy sposób na odstresowanie smutnego psa. Na taki wyciszający spacer warto wybrać się w odludne miejsce, gdzie nasz czworonóg bez skrępowania będzie mógł węszyć, chodzić własnym tempem i nie będzie narażony na zaczepki ze strony obcych psów i ludzi.
2. Wspólne aktywności
Spędzenie dodatkowego czasu z ukochanym człowiekiem poprawi nastrój każdemu czworonogowi. I nieważne, czy będzie to dodatkowy spacerek w ciągu dnia, dłuższa sesja głaskania, luźna powtórka najprostszych sztuczek czy po prostu wspólne leżenie na kanapie. Kontakt z ukochaną osobą to doskonały sposób na walkę z depresją!
3. Nowe doświadczenia
Okazja do eksploracji nieznanych terenów może odwrócić jego uwagę od przeżywanego stresu. Dlatego smutnego psa warto zabrać w nowe, nieznane mu dotąd miejsca. Powinien on jednak czuć się tam bezpiecznie i mieć wsparcie swojego opiekuna. Dlatego na takie ciekawe wyprawy lepiej wybrać las, okolice jeziorka lub odludną plażę, zamiast zatłoczonego wybiegu dla psów czy psiolubnej kawiarni. Wyprawa w nieznane potrafi dostarczyć psu tak wielu wrażeń, że po powrocie do domu zaśnie zmęczony… ale szczęśliwy!
4. Częste nagradzanie
Nawet jeśli twój czworonóg niechętnie zagląda do miski z karmą, którą dostaje każdego dnia, może skusić się na swoje ulubione przysmaki. A nie ma nic lepszego niż dostanie nagrody praktycznie za nic! Chwal i nagradzaj psiaka za każde zachowanie, które ci się spodoba. Nawet jeśli twój psiak ma je opanowane do perfekcji! Idzie na luźnej smyczy? Nagródź! Minął spokojnie nieznajomego psa? Nagródź! W ten sposób niewielkim kosztem sprawisz mu ogromną radość i pokażesz, że cieszysz się nawet z najdrobniejszych jego sukcesów.
5. Nowa zabawka
Sprawienie psu nowej zabawki może być niezwykle pomocne w walce z psią depresją. Gumowe gryzaki, sznurki do przeciągania się z opiekunem, pluszaki do noszenia w pysku… Każdy psiak znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba się jednak ograniczać wyłącznie do zabawek. Przygnębionego czworonoga od smutku może odciągnąć także wypełniony pysznym pasztetem kong czy aromatyczny, twardy gryzak. W końcu lizanie i żucie to naturalna potrzeba każdego domowego psiaka!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Co zrobić, gdy pies ucieka z ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Psie ucieczki potrafią nieźle zszargać nerwy niejednego opiekuna… Są także ogromnym niebezpieczeństwem! Co zrobić, gdy nasz pies ucieka z ogrodu?
undefined
30.04.2025
Trawa wypalona przez psi mocz? Wiemy, jak sobie z tym poradzić!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli masz ogród, a twojemu psu zdarza się w nim załatwić, na pewno znasz ten problem, jakim jest „wypalona” trawa przez psi mocz. Czy można coś na to zaradzić?
undefined
27.04.2025
8 sposobów na ochłodę psa. Jak pomóc psu podczas upału?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy pocą się jedynie na opuszkach łap. Poza tym mogą się ochłodzić tylko dysząc, dlatego nigdy nie zakładajmy im ciasnego kagańca! Jak możemy pomóc pupilowi podczas gorącego lata? Sprawdź, jak schłodzić psa podczas upałów!
undefined