09.09.2017
Jak zajmować się psem z ADHD?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak opiekować się czworonożnym wariatem, którego wszędzie jest pełno i który nigdy nie ma dość?
fot. Shutterstock
Pies nadaktywny to wymagający współlokator. Nierzadko wydaje się towarzyszem nie do zniesienia. Bez codziennej, intensywnej dawki ruchu, rozniesie każde mieszkanie. Prawie nigdy się nie kładzie, by odpocząć – wciąż szuka jakiegoś zajęcia.
Bieganie nie wystarczy
Wbrew pozorom rozwiązaniem nie jest intensywny trening fizyczny każdego dnia – w ten sposób możesz łatwo stworzyć psa, który nigdy nie jest zmęczony, nie potrzebuje odpoczynku, a pragnie wciąż więcej i więcej. Jeśli nie zamierzasz rzucić pracy zawodowej na rzecz biegania z psem po kilka godzin dziennie, musisz zacząć robić coś innego.
Zmniejsz do minimum powtarzalne elementy w życiu psa – jeśli rzucasz mu piłkę, nie rób tego więcej niż dziesięć razy; jeśli ćwiczysz z nim komendę siad, nie wydawaj jej więcej niż pięć razy z rzędu. Każde działanie kończ czymś uspokajającym – piłkę wolno poturlaj, a komendy wydawaj wolno, spokojnie, w dużych odstępach czasowych.
A może masaż?
Spróbuj masażu – możesz skorzystać z technik metody TTouch. Na początek wystarczy, że usiądziesz na podłodze i poczekasz, aż pies do ciebie przyjdzie i położy się obok. Nie zwracaj uwagi na zaczepki, którymi z początku będzie próbował cię zachęcić do aktywnej zabawy.
Jeśli wykażesz się cierpliwością, zdziwisz się, jak chętnie twój ADHD-owiec kładzie się obok i relaksuje w twoim towarzystwie. Nie zaszkodzi włączenie muzyki relaksacyjnej – tak, tak, działa również na psy!
Jedzenie nie z miski
Twój nadaktywny pupil zapewne pochłania jedzenie w ułamek sekundy. Jeśli nad tym zapanujesz, wdzięczny ci będzie nie tylko jego układ pokarmowy, ale ograniczysz też nadpobudliwość. Karm psa tylko z ręki, kawałek po kawałku (lub ziarenko karmy po ziarenku). Niech posiłek trwa nawet godzinę. Rób to spokojnie, bez specjalnych emocji, by dodatkowo nie nakręcać psa.
Karmienie z ręki wykorzystuj też na spacerach – zamiast podać psu śniadanie w domu, odmierz odpowiednią porcję i weź ze sobą. W parku usiądź na ławce i po ziarenku wydawaj karmę. Pies skupi się na tobie i pożywieniu, nie będzie gwałtownie reagował na bodźce zewnętrzne i nauczy się spokojnego zachowania – zarówno podczas jedzenia, jak i na dworze, a więc upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.
Polecane przez redakcję
Reklama
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined