18.09.2018
Jakiej rasy psa wybrać do domu z ogrodem?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Witam. w przyszłym roku planujemy z mężem kupno lub adopcje psa. Wprowadzamy się do domu z ogrodem wiec piesek miałby dużo miejsca do biegania.
Z tym ze problem tkwi w tym ze z mężem pracujemy od pn do piątku po osiem godzin. W związku z tym od wiosny do jesieni pies będzie przebywać pod naszą nieobecność sam w ogrodzie przez 9 godzin.
Która rasa psów nadaje się do samotnego pozostawania na taki czas?
W dodatku jest jeszcze jeden aspekt który nasz przyszły pies musiałby spełniać. . Chodzi o to ze jestem osobą dość pedantyczna i drażni mnie dużą ilość sierści pozostawiamej przez psa w całym domu. Czy jest jakaś rasa psów która bardzo mało linieje?
Jestem laikiem w tym temacie. W swoim życiu miałam jedynie kundelka będąc dzieckiem, na rasach psów się nie znam dlatego byłabym bardzo wdzięczna za jakąś podpowiedź. Bardzo byśmy chcieli mieć psa kochamy je, jednak podejmując pochopnie decyzję nie chcieli byśmy zrobić mu krzywdy.
Bardzo proszę o jakąś podpowiedź.
Pozdrawiam
Na początek musimy zwrócić uwagę na jedną, bardzo ważną kwestię. Ogród jest dla psa miłym dodatkiem do życia, ale nie służy za bardzo niczemu więcej. Pies, nawet jak ma do dyspozycji ogród, i tak musi raz dziennie wychodzić na spacer. Swoje podwórko zna bowiem doskonale i nic go tam nie interesuje, nic się tam nie dzieje – ogród jest jak kolejny pokój w domu, tyle że z trawą. Psy znudzone życiem w tym jednym tylko ogrodzie, zwykle kopią w nim dziury albo całymi dniami wyją. Pies może więc przebywać w ogrodzie te 9 godzin, ale po tym czasie należy mu się każdego dnia porządny spacer.
Jeśli chodzi o rasy, którym nie będzie aż tak doskwierać samotność, należą do nich np. owczarek środkowoazjatycki, owczarek kaukaski, owczarek podhalański, akita, mastif hiszpański. Wszystkie te psy są sporych rozmiarów i będą niestety trochę – jak to psy – brudzić. Duży wpływ jednak na to, ile tej sierści z psa „wylatuje”, ma systematyczna pielęgnacja. Jeśli będziemy psa co kilka dni czesać (a w okresie linienia – codziennie), znacznie zmniejszymy ilość sierści w domu.
Warto też dbać o czystość na bieżąco, to znaczy zawsze wycierać psa – szczególnie łapy – po przyjściu do domu, mieć przygotowany ręcznik w pobliżu misek, by wycierać rozchlapywaną wiele razy dziennie wodę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z psem, jak z dzieckiem – perfekcyjnie czysto nigdy nie będzie, i nie ma tu znaczenia rasa. Jeśli w psim domu ma być idealnie, trzeba odkurzać i zmywać podłogę nawet codziennie.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined