24.02.2021
Kasza dla psa. Czy pies może jeść kaszę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W misce domowego czworonoga znajdują się przeróżne wypełniacze, w tym różnorodne kasze. Ale czy kasza to dobre uzupełnienie diety dla psa?
fot. Shutterstock
Kasza to doskonały, bogaty w błonnik składnik dań zarówno wytrawnych, jak i na słodko. Gotowane ziarna znajdują się także często w misce naszych domowych czworonogów. Czy kasza dla psa będzie odpowiednim „wypełniaczem”? Sprawdź!
Co zawiera kasza?
Kasza to jadalne nasiona przeróżnych zbóż lub podobnych im gatunków roślin, najczęściej gryki, jęczmienia, prosa, pszenicy lub owsa. Poszczególne z nich mogą różnić się zawartością składników i kalorycznością. Kasze to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, które nie powodują gwałtownego skoku insuliny i błonnika, który zapewnia dłuższe uczucie sytości i reguluje pracę jelit. Są natomiast ubogie w tłuszcz, choć dość kaloryczne – 100 g kaszy ma około 320-370 kcal. Kasze zawierają także witaminę E, witaminy z grupy B, potas, wapń, żelazo i magnez. Większość kasz (oprócz gryczanej i jaglanej) zawiera gluten i jest stosunkowo ciężkostrawna. Ze względu na dużą kaloryczność kasza dodawana jest często do psiej miski w roli „wypełniacza” będącego źródłem kalorii i błonnika dającego czworonogowi dłuższe uczucie sytości. Tylko czy takie dodatki na pewno powinny znaleźć się w psiej diecie?
Czy pies może jeść kaszę?
Kasza nie zawiera żadnych składników, które mogłyby zaszkodzić domowemu czworonogowi. Nie zawiera jednak także zbyt wielu potrzebnych psu składników pokarmowych. Znajdujące się w składzie kasz cenne dla człowieka witaminy z grupy B czy żelazo psiaki przyswajają znacznie łatwiej z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa i podrobów. Wysoka zawartość błonnika w kaszy wypełni wprawdzie żołądek zwierzaka, jednak równocześnie zmniejszy wchłanianie innych składników w jego przewodzie pokarmowym. Znajdująca się w diecie psa kasza będzie więc dla niego jedynie źródłem łatwo dostępnych kalorii, którym nie towarzyszą niezbędne psu białko i tłuszcze zwierzęce. Zastępowanie kaszą mięsa z łatwością doprowadzi domowego czworonoga do nadwagi, a nieraz także do poważnych niedoborów białka i tłuszczu. Natomiast potrzebne do prawidłowej pracy jelit włókno pokarmowe (czyli błonnik) możemy dostarczyć psu, podając niewielkie ilości warzyw i owoców.
Domowemu czworonogowi możemy więc podać kaszę bez obaw o jego zdrowie. Pod warunkiem, że oprócz niej zapewnimy zwierzakowi odpowiednią dawkę białka i tłuszczu. Musimy także uważać, by pochodzące z kaszy dodatkowe kalorie nie doprowadziły naszego pupila do nadwagi.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined