27.03.2023
Oto 7 niewskazanych napojów dla psów! Czy pies może pić coś zamiast wody?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Soki, ciepłe napoje, mleczne koktajle – to wszystko gości w diecie ludzi. A co oprócz wody może pić pies? Jakie są bezpieczne napoje dla psa, a które są kategorycznie zakazane? Niestety tych drugich jest znacznie więcej! Sprawdź, czego nie podawać swojemu psu.
fot. Shutterstock
Woda jest podstawowym napojem zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Jeśli chodzi o napoje dla psa, zdecydowanie ma pierwszeństwo. Pies powinien mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Jednak my, ludzie, często sięgamy po herbatę, kawę czy soki. A co z naszymi pupilami? Poniżej znajdują się napoje dla psów, które nie są wskazane w zastępstwie dla wody.
1. Kefir lub maślanka
Napoje mleczne – takie jak kefir, maślanka czy jogurt – są dla zdrowych psów stosunkowo bezpieczne i od czasu do czasu (nie częściej niż raz w tygodniu) czworonogi mogą je pić. Pamiętajmy jednak, że to tylko dodatek, rodzaj smakołyku – wystarczą więc niewielkie ilości, na przykład 3-4 łyżki (w wypadku małego psa – łyżeczki). I koniecznie niech będą to produkty naturalne, bez cukru! Produkty mleczne nie zastąpią jednak wody.
2. Kawa (zwykła i zbożowa)
Kawa zawiera trującą dla psa kofeinę. Wystarczą niewielkie jej ilości, by niebezpiecznie skoczyło mu ciśnienie i stał się nadpobudliwy. Jeśli zwierzak wypije dużo zwykłej kawy, np. cały kubek, należy pojechać z nim do weterynarza. Kawa zbożowa nie jest szkodliwa i nic się nie stanie, jeśli pies ją wypije, oczywiście bez cukru. Nie jest jednak też polecana i nie ma potrzeby, aby pies ją pił.
3. Mleko krowie i kozie
Większość dorosłych psów ma problem z trawieniem mleka krowiego. Jeśli nawet nasz pupil nie miewa kłopotów żołądkowo-jelitowych po jego wypiciu, czasem mogą się pojawić. Jeżeli możemy, wybierzmy mleko bez laktozy. A skoro już mowa o mleku, to najlepsze będzie mleko kozie, które jest lekkostrawne – nieraz podaje się je szczeniętom. Nadal jednak mleko nie powinno zastępować wody!
4. Soki owocowe i warzywne
Słodki jak ulepek sok z kartonu to zdecydowanie nie jest napój, którym powinny się raczyć psy. Co innego, jeśli sam wycisnąłeś sok z marchewki – wówczas spokojnie możesz poczęstować nim psa. Najlepiej jednak przyrządź mu (i sobie!) koktajl warzywny. Ty wypij większość, a psu daj spróbować. Mało cukru i dużo zdrowia!
5. Woda gazowana
Woda to podstawowy napój psa, do którego każdy zwierzak powinien mieć nieograniczony dostęp. Najlepiej, by woda miała temperaturę pokojową, znajdowała się w czystej misce i była dwa razy dziennie wymieniana. Nie podawajmy jednak wody gazowanej! Zgromadzony w niej gaz w najlepszym przypadku spowoduje niestrawność i wzdęcia, a w najgorszym może nawet doprowadzić do skrętu żołądka!
6. Herbata czarna i ziołowa
Czarna herbata ma w składzie teinę, która działa pobudzająco. Duże jej ilości mogą psu zaszkodzić, ale kilka łyków nie wymaga jeszcze wizyty u lekarza weterynarii. Część ziół również jest szkodliwych dla psów. Najlepiej w ogóle nie dopuszczaj do tego, aby pies pił herbatę. Nie jest mu ona do niczego potrzebna!
7. Alkohol (w tym piwo)
Nie, pies nie będzie zabawnie wyglądał, gdy się upije. Piwo to też alkohol, a ponieważ psy nie mogą spożywać żadnego alkoholu, ono również nie powinno trafić do ich pysków. Chyba że psie piwo! Pamiętajmy, że większość psów waży mniej niż my i nawet niewielka – dla nas – ilość alkoholu może je zatruć. Alkohol to dla psa zagrożenie zdrowia i życia!
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined