20.03.2017
Sekret ogrodu z psem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dobrą formę na wiosnę można szlifować z psem w ogrodzie. Jak go jednak przy tym nie zdemolować?
fot. Shutterstock
Rozmawiamy z Cheryl S. Smith, szkoleniowcem i autorką książki „Dog friendly gardens, garden friendly dogs” („Ogrody przyjazne psu, psy przyjazne ogrodowi”).
Jakie zabawy z psem można zorganizować w ogrodzie?
Można się bawić w aportowanie, chować różne przedmioty, trenować frisbee. Warto zbudować minitor agility – np. kupić tunel w sklepie dla dzieci i z kijków zrobić slalom. W ogrodzie uwzględniającym psie potrzeby można zbudować kilka tuneli czy kącik do kopania, górki pokryć korą, by czworonogi mogły po nich biegać, nie robiąc większych szkód.
W czym tkwi sekret ogrodu przyjaznego psu?
Ten sekret to kompromis. Trzeba wziąć pod uwagę to, jak zwierzak będzie chciał się po nim poruszać, i nie sadzić roślin, które może przy tym zniszczyć. Jeśli masz psa stróżującego, pozostaw ścieżkę wzdłuż ogrodzenia, by mógł patrolować teren. Jeśli wybrałaś teriera, spodziewaj się kopania i zaplanuj wcześniej, jak sobie z tym poradzisz – np. przygotuj mu piaskownicę. Możesz też wybierać rośliny bardziej odporne, które wytrzymają kontakt z psem – np. dobrze się sprawdzają drzewa „płaczące”, ponieważ ich gałęzie nie łamią się tak łatwo.
Na czym polega sekret psa przyjaznego ogrodowi?
Na szkoleniu! Możesz nauczyć psa, by nie przekraczał postawionych zabezpieczeń. Możesz go tak wyszkolić, aby kopał w wyznaczonym do tego miejscu albo by leżał i gryzł zabawkę, gdy pracujesz w ogrodzie.
Z jakimi problemami właściciele psów mający ogród zwracają się do ciebie najczęściej?
Zawsze dużym problemem jest kopanie. Inny powszechny kłopot to bieganie po ogrodzie i niszczenie roślin. Ludzie, którzy mają starannie utrzymane trawniki, martwią się także żółtymi plamami, które są skutkiem załatwiania się tam przez psy.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na psa w ogrodzie?
Niektóre rośliny są toksyczne – zwłaszcza cis i naparstnica. Także dziko rosnące grzyby bywają trujące. Pies może się też skaleczyć kolczastą rośliną. Wiele środków, których Amerykanie używają w ogrodach, jest trujących. Najgorsze są pułapki na ślimaki, bo zawierają metaldehyd.
Cheryl S. Smith. – certyfikowany szkoleniowiec, autorka wielu książek o psach. Właścicielka Nestle, ośmioletniego miksa collie i charta, adoptowanego ze schroniska, oraz trzynastoletniej suczki Diamond, mieszanki pudla, również przygarniętej, która pracowała przez wiele lat jako pies terapeuta.
Autor: Magda Urban
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined