29.09.2016
Teoria dominacji
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Teoria, że psy tworzą relacje oparte na zasadzie hierarchii zarówno z innymi psami, jak i z ludźmi, wciąż znajduje wielu zwolenników.
fot. Shutterstock
Są oni przekonani, że pies musi być zdominowany przez właściciela, by znał swe miejsce. Musi czuć respekt wobec ludzkiego stada i wtedy nie wykazuje tzw. agresji dominacyjnej.
Uważają, że dominujący zwierzak chce osiągnąć wysoki status w relacji z innymi psami i z ludźmi. Prowadzi to do szkolenia opartego na przymusie i karceniu go.
Tymczasem nawet uważany za twórcę teorii dominacji John Fisher, autor książki „Okiem psa”, wycofał się ze swych poglądów („Dlaczego mój pies…”). Był jednym z założycieli organizacji COAPE. Organizacji skupiającej behawiorystów i promującej nowoczesne, pozytywne metody pracy ze zwierzętami.
Coraz większe grono szkoleniowców i behawiorystów uważa, że terminu „dominacja” powinno się używać do określania relacji między danymi osobnikami, a nie nazywania cech charakteru danego psa.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined