Kiedy sterylizacja osłabia agresję?


Mam agresywną sukę, a słyszałem, że kastracja pomaga na agresję u samców. Czy sterylizacja też pomoże u mojej suczki?

Rzeczywiście przez lata sposobem polecanym na problemy z zachowaniem podopiecznych była kastracja (lub leki zmniejszające wpływ testosteronu). Jednak w większości wypadków metoda ta nie jest skuteczna.

Dwa psy walczą ze sobą
fot. Shutterstock

Kiedy pomoże kastracja?

Na poprawę można liczyć tylko w szczególnych sytuacjach: głównie wtedy, gdy pies odnosi się agresywnie do innych samców (ale nie suk czy szczeniąt obu płci) i gdy ujawnia agresję terytorialną.

Czasami duża skłonność do agresji z rozdrażnienia słabnie po kastracji. Im wcześniej przeprowadzi się zabieg, tym widoczniejsze mogą być jego skutki. U psów wykazujących niepożądane zachowania przez kilka lat samo obniżenie poziomu testosteronu zwykle nie wystarcza do rozwiązania problemu.

Oczywistą zmianą w zachowaniu po kastracji  jest zmniejszenie zainteresowania sukami w rui, a więc i motywacji do ucieczek w ich poszukiwaniu – i nie zależy to od wieku psa. Wreszcie kastracja pozwala rozwiązać problemy związane z  zachowaniami płciowymi, takie jak masturbacja, „obskakiwanie” innych psów, a czasem także innych zwierząt lub ludzi.

Będzie  jednak skuteczna tylko wtedy, gdy wymienione zachowania będą miały  jednoznacznie seksualny charakter, a wcale nie musi tak być. Ruchy kopulacyjne mogą się wiązać z dużą ogólną pobudliwością, frustracją czy komunikacją społeczną, zaś uporczywa masturbacja bywa objawem zaburzenia kompulsyjnego.

Pies leży obok szczeniaków, którzy są w skrzynce
fot. Shutterstock

Na co sterylizacja?

A jak to jest w wypadku suk? Czy usunięcie jajników i macicy pomoże  wyeliminować kłopotliwe zachowania? Zacznijmy od krótkiego opisania czynności jajników u suki. Narządy te są aktywne i wydzielają znaczne ilości hormonów tylko okresowo.

Prawidłowo ruje występują co 4 do 13 miesięcy, przeciętnie co 7. Aktywność jajników zaczyna się niedługo przed pojawieniem się krwawienia z dróg rodnych i trwa dwa, trzy miesiące po zakończeniu cieczki. Po tym czasie przechodzą w stan spoczynku trwający od jednego do sześciu (a czasem więcej) miesięcy.

Dlatego wpływ sterylizacji może dotyczyć tylko zachowań, które wiążą się z aktywnością gruczołów płciowych suki. Do kłopotliwych zachowań, na które wpływają hormony wydzielane przez jajniki (a także przysadkę mózgową), należą:

  • zwiększona agresywność wobec psów w ogóle, a zwłaszcza innych suk,
  • objawy ciąży urojonej,
  • nasilenie agresji obronnej.

Agresja wobec innych suk

Niektóre suki w okresie rui i przez pewien czas po niej agresywnie reagują na inne samice. Dotyczy to suk spotykanych w czasie spacerów, ale także tych, z którymi mieszkają pod jednym dachem. Często do pierwszych konfliktów dochodzi wtedy, gdy u młodszej z nich wystąpi pierwsza (a czasem dopiero druga) ruja.

Agresywne zachowania mogą od tej pory występować stale albo nasilają się w okresie cieczek, a między nimi cichną. Podobnie może być w wypadku agresji w stosunku do obcych suk czy psów w ogóle. Jeśli jest ona związana z aktywnością jajników, wtedy sterylizacja ją wyeliminuje. W przeciwnym razie nie należy się spodziewać zmiany.

Pies leży na białym prześcieradle
fot. Shutterstock

Ciąża urojona

Ciąża urojona jest właściwie zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli jednak objawy są bardzo silne, może być kłopotliwa i dla suki i dla opiekunów. Głównym jej symptomem jest powiększenie sutków i pojawienie się w nich mleka. Niektóre suki wykazują też duże zmiany w zachowaniu: wybierają zabawkę, którą stale noszą z sobą i czasem jej bronią przed wszelkimi „intruzami”.

Często w ciągu pierwszych tygodni po cieczce stają się mało aktywne, wydają się smutne i niewiele jedzą. Czasami bronią miejsca wybranego na schronienie. Mogą też poruszać się w przygarbionej pozie, z opuszczonym ogonem i reagować warczeniem lub nawet kłapaniem, gdy ktoś się zbliża lub przechodzi obok nich czy wybranej zabawki.

Niektóre suki w ciągu dwóch, trzech miesięcy po cieczce reagują także agresywnie w sytuacjach naruszania ich osobistej przestrzeni (agresja z rozdrażnienia): gdy ktoś zakłóca im odpoczynek, wykonuje jakieś zabiegi. Zachowania te ustępują po kuracji lekami zmniejszającymi wydzielanie mleka, a po sterylizacji oczywiście w ogóle się nie pojawiają.

Jeżeli jednak suka ma tendencję do pilnowania przedmiotów, bronienia dostępu do określonych miejsc lub agresji z rozdrażnienia przez cały rok, niezależnie od rui, to wtedy sterylizacja nie przyniesie poprawy.

Autor: Joanna Iracka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments