30.08.2019
Jak prawidłowo zadbać o psiaka bez jednej łapy?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy życie z psem bez jednej łapy jest trudniejsze niż opieka nad sprawnym czworonogiem? Jak prawidłowo zadbać o trójłapego pupila?
fot. Shutterstock
Psiaki bez jednej łapy często wzbudzają współczucie w opiekunach innych czworonogów. Mimo to trójłape zwierzaki przebywające w schronisku dla psów mają nieraz większy problem ze znalezieniem domu niż ich pełnosprawni koledzy. Wiele osób obawia się bowiem, że opieka nad psem, który z różnych powodów stracił jedną łapę, może być wyjątkowo trudna. Czy naprawdę psy bez jednej łapy wymagają od swoich opiekunów więcej niż pełnosprawne czworonogi? Jak należy prawidłowo opiekować się psim trójłapkiem?
Psiaki bez jednej łapy mogą być szczęśliwe!
Wielu opiekunów psów nie wyobraża sobie sytuacji, w której ich przyjaciel traci jedną nogę. Dla przeciętnej osoby podjęcie decyzji o amputowaniu łapy psiakowi ze względu na nowotwór czy ciężkie złamanie po wypadku wydaje się końcem radosnego życia ich pupila. Jednak przekonanie, że psiak pozbawiony jednej łapy będzie nieszczęśliwy, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zwierzaki zupełnie nie przejmują się swoim wyglądem, a brak jednej kończyny wydaje się ich kompletnie nie obchodzić. Odpowiednio zadbane trójłape psiaki mogą cieszyć się długim i radosnym życiem. Najlepszym przykładem szczęśliwego psiaka bez jednej łapy jest sławna Leelo Let’s Dance Salsa, o której życiu można przeczytać na fanpage’u prowadzonym przez opiekunkę suni.
Jak więc prawidłowo zadbać o psiaka bez jednej łapy, by zapewnić mu długie, zdrowe i radosne życie? Oto kilka cennych wskazówek!
Zadbaj o zdrowie swojego trójłapka!
Psiaki, które po operacji amputacji łapy doszły już do siebie i przeszły ewentualną rehabilitację, nie potrzebują odwiedzać weterynarza częściej niż inne zwierzaki. Jednak ze względu na brak jednej kończyny, trójłapki bardziej niż inne psy narażone są na takie problemy, jak choroby stawów czy kręgosłupa. Ryzyko jest większe szczególnie w przypadku dużych psów oraz tych zwierzaków, które straciły jedną z przednich łapek. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dbanie o psiaka bez jednej łapy.
Uważaj, by go nie utuczyć!
Nadwaga i otyłość u psów mają tak samo groźne dla zdrowia konsekwencje jak w przypadku ludzi. Jednak w przypadku psów bez jednej łapy nadmiarowe kilogramy mogą być wyjątkowo niebezpieczne! Nadmierne obciążanie trzech łap zbędnym tłuszczykiem szczególnie źle wpłynie na zdrowie stawów i kręgosłupa trójłapego psiaka. Utrzymanie zwierzaka w dobrej kondycji i prawidłowej wadze (a nawet minimalnie poniżej zalecanej masy) uchroni jego stawy od nadmiernych przeciążeń i pozwoli mu dłużej cieszyć się sprawnością.
Zadbaj o prawidłowe żywienie
Wszystkie zwierzęta narażone na różne stany zapalne i zwyrodnienia powinny być żywione dietą możliwie jak najwyższej jakości. Pokarm powinien nie tylko spełniać zapotrzebowanie ich organizmu na energię, ale również być bogaty w przeciwutleniacze i ważne mikro- i makroelementy. Dietetycy sugerują, by trójłapki karmić dietą wysokomięsną i stosunkowo niskotłuszczową, co wspomoże budowanie mięśni i ograniczy otłuszczenie. Natomiast dodatek olejów bogatych w kwasy omega-3, takich jak olej z łososia, wspomoże pracę obciążonych stawów.
Zapewnij psu regularne ćwiczenia
Brak niepotrzebnego tłuszczu to jednak nie wszystko. Odpowiednio rozbudowane mięśnie mogą znacząco pomóc psom po amputacji łapy w zachowaniu codziennej sprawności. Nie należy więc rezygnować z dłuższych spacerów czy wycieczki nad jezioro. Należy jednak zwrócić uwagę na ewentualne oznaki zmęczenia, jakie u psiaka mogą pojawić się podczas dłuższych wypraw czy zabaw. Niektóre zwierzaki o trzech łapach męczą się szybciej niż inne czworonogi.
Skorzystaj z fachowej pomocy
Brak jednej łapy całkowicie zmienia sposób poruszania się domowych pupili. Z tego powodu trójłapki mogą cierpieć na ból mięśni, który będzie negatywnie wpływał na ich samopoczucie. Z tego też względu z trójnogim psiakiem warto udać się do psiego fizjoterapeuty, który po przebadaniu psiaka zaleci proste ćwiczenia do wykonywania w domu. Psiaki bez jednej łapy mogą także trenować mięśnie na bieżni wodnej lub korzystać z masaży, które pozwolą im rozluźnić spięte mięśnie.
Wspieraj stawy odpowiednimi suplementami
Oprócz odpowiedniego żywienia i dopasowanych ćwiczeń, warto także rozważyć podawanie psu suplementów wspomagających stawy. Do najczęściej stosowanych należą chondroprotetyki, takie jak glukozamina, chondroityna, MSM czy kolagen. Natomiast dodatek kurkumy, oleju z łososia i spiruliny pozwoli na lepsze wchłanianie tych substancji i zmniejszenie stanów zapalnych w stawach.
Psiak bez łapy może być twoim najlepszym przyjacielem!
Dbanie o zdrowie trójłapka nie jest wyjątkowo skomplikowane i kosztowne. Należy pamiętać, że psiak bez jednej nogi nie cierpi z powodu swojej niepełnosprawności i odpowiednio zaopiekowany w dalszym ciągu może cieszyć się z życia jak każdy inny domowy pupil. Jeśli więc rozważasz adopcję psiaka, nie skreślaj z listy zwierzaków na trzech łapkach. One też mogą być cudownymi przyjaciółmi i towarzyszami na długie lata!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined