21.03.2019
Jak wybrać psa do adopcji?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ma nic gorszego niż nieprzemyślane zabranie psa ze schroniska, by za jakiś czas znowu tam trafił. Podpowiadamy, jak wybrać psa do adopcji, by uniknąć takich sytuacji.
fot. Shutterstock
Adopcja psa jest decyzją, którą trzeba gruntownie przemyśleć. Wymaga bowiem nie tylko zgodności wszystkich domowników, ale również przygotowania merytorycznego, określenia, czy dysponujemy odpowiednimi funduszami w razie psiej niedyspozycji czy też na zapewnienie zwierzęciu rozrywek. I w końcu musimy też zdecydować, jakiego psa chcemy przygarnąć. A to nie jest proste. Jak wybrać psa do adopcji?
Szczeniak, dorosły czy starszy?
Najczęstszym wyborem jest szczenię. Zazwyczaj taka decyzja wynika z kilku aspektów. Podejmują ją osoby, którym zależy na wychowaniu pieska od podstaw, ale również te, które kierują się przede wszystkim stereotypami. Tymczasem, jeśli nie mamy doświadczenia w wychowywaniu psów, a trafimy na szczenię, które ma dość problematyczny charakter – za kilka miesięcy będziemy w potrzasku. Dla osób, które nie są zafascynowane metodami szkolenia psów, a chcą czworonoga, który będzie dobrze się sprawdzał w określonych warunkach, lepszy będzie podrostek w wieku około roku.
Psów dorosłych do adopcji jest najwięcej – i w wielu aspektach wygrywają one z wyborem szczeniaka. Dorosły czworonóg ma w miarę określony charakter i przyzwyczajenia. Wiemy też, jaka jest jego waga i wielkość w kłębie, co jest nieodgadnione w przypadku większości szczeniąt – mieszańców. Zazwyczaj ma on też opanowane podstawy zachowania, np. po kilku dniach nie załatwia się już w domu.
Pies starszy może być z kolei bardzo dobrym towarzyszem dla osoby w podeszłym wieku. Nie jest już tak aktywny, jak dorosły pies, nie wymaga też takiego wkładu w wychowanie jak szczenię. Wybór starszego psa często podyktowany jest też względami praktycznymi. Szczenię będzie żyło jeszcze kilkanaście lat, a jeśli opiekun nie ma dla niego alternatywy w postaci stałego domu, np. w razie choroby, przed psem staje widmo schroniska.
Jak wybrać psa do adopcji? Oceń aktywność czworonoga
Abyśmy byli szczęśliwi z naszym nowym domownikiem, musimy zapewnić mu spełnienie wszystkich potrzeb. Chodzi tutaj przede wszystkim o zagwarantowanie odpowiedniej aktywności fizycznej i psychicznej. Są psy, które dobrze czują się, gdy mogą po prostu towarzyszyć człowiekowi i wychodzić na standardowe spacery. Inne będą potrzebowały większej dozy aktywności w określonej formie, na przykład intensywnego biegania albo długich marszów.
Są też czworonogi, w przypadku których lepszym rozwiązaniem będzie regularna praca szkoleniowa z człowiekiem. Może to być zarówno podstawowe szkolenie prowadzone we własnym zakresie, jak i też trening posłuszeństwa. Inne psy z kolei potrzebują wysiłku psychicznego, który pomoże im opanować emocje, na przykład węszenia w formie noseworkingu.
Jak wybrać psa do adopcji? Zastanówmy się, ile czasu i w jakiej formie możemy go poświęcić psu. Następnie szukajmy czworonoga, który w tych warunkach będzie czuł się dobrze.
Dzieci, psy, koty
Jak wybrać psa do adopcji? Nie każdy pies nadaje się do każdego domu, zwłaszcza takiego bez doświadczenia. Jeśli zależy nam na czworonogu, który ma dobre relacje z dziećmi, wybierzmy psa z domu tymczasowego, w którym mieszkają dzieci w wieku zbliżonym do naszych. Nie każdy pies dogada się też z kotem. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie albo dom tymczasowy, albo przytulisko, w którym pies ma stały kontaktem z kotem. W przypadku nieznanego podejścia zrezygnujmy z ras podobnych do psów pierwotnych czy myśliwskich. Najłatwiej zwykle jest określić stosunek psa do innych psów – poprośmy wolontariusza, by podpowiedział nam, który czworonóg odpowiada naszym oczekiwaniom.
A w końcu – rozmiar i wygląd
Tak, dopiero na samym końcu, zwłaszcza gdy chodzi o wygląd. Psów bezdomnych w Polsce jest bardzo dużo, ale warto najpierw znaleźć psa, który będzie czuł się dobrze w naszym domu – i z którym dobrze się dogadamy. Potem wśród tych czworonogów warto poszukać takiego, który po prostu spodoba się nam od pierwszego wejrzenia. Mniejsze psy są zwykle nieco tańsze w codziennym utrzymaniu i łatwiej się z nimi podróżuje. Niektórzy ludzie jednak nie wyobrażają sobie posiadania małego psa – i nie ma w tym nic złego, jeśli tylko mamy odpowiednie zaplecze finansowe i logistyczne.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined