03.04.2023
Suplementy na sierść dla psa – jak je wybierać?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Piękny i zdrowy wygląd zwierzaka to marzenie każdego opiekuna. Co zrobić, gdy sierść psa staje się sucha i matowa? I jak wybrać skuteczne suplementy na sierść dla psa?
fot. Shutterstock
Sierść psa pełni niezwykle ważne zadanie – to właśnie ona chroni skórę psa przed uszkodzeniami i zapobiega wychłodzeniu podczas niskich temperatur. Jednak to nie wszystko! Wygląd sierści psa to ważny wyznacznik jego stanu zdrowia. W jakich sytuacjach warto wspierać prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści zwierzaka? Podpowiadamy, co podawać psu z problemami dermatologicznymi.
Jak poprawić wygląd sierści psa?
U prawidłowo żywionych, zadbanych i zdrowych psiaków okrywa włosowa będzie gęsta i lśniąca. Pojawienie się na niej łupieżu czy przebarwień, szybkie przetłuszczanie się lub nadmierne wypadanie sierści mogą natomiast świadczyć, że ze zdrowiem psa dzieje się coś niepokojącego. Dlatego w przypadku pogorszenia się jakości sierści warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni stan zdrowia zwierzęcia, przyjrzy się jego skórze i przeprowadzi z opiekunami dokładny wywiad dotyczący sposobu żywienia i pielęgnacji czworonoga. Przy podejrzeniu choroby wykona badania mające wskazać przyczynę problemów dermatologicznych i zleci odpowiednią metodę leczenia.
Nie zawsze jednak pogorszenie kondycji sierści u psa wymagać będzie leczenia. W wielu przypadkach wygląd zwierzaka można poprawić domowymi sposobami, stosując odpowiednią pielęgnację i podając psu zbilansowaną karmę wysokiej jakości. U psów ze skłonnością do problemów dermatologicznych warto także wprowadzić odpowiednie suplementy, które wesprą prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści czworonoga.
Kiedy podawać suplementy na sierść dla psa?
Suplementy na sierść dla psów mogą być podawane profilaktycznie oraz jako wsparcie w leczeniu problemów skórnych. Preparaty takie będą pomocne w każdej sytuacji, w której skóra i sierść zwierzaka może ulec osłabieniu. Będą to między innymi:
- okres intensywnego linienia,
- jesienny spadek odporności u psa,
- problemy endokrynologiczne (niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zespołu Cushinga),
- podawanie psu źle zbilansowanej diety powodującej niedobory pokarmowe,
- osłabienie organizmu suki związane z ciążą lub laktacją,
- zaburzenia trawienia zmniejszające przyswajanie składników odżywczych,
- stres towarzyszący na przykład przeprowadzce, wyjazdowi czy pobytowi w hotelu dla psów.
Wskazaniem do podawania psu suplementów na sierść będą także problemy dermatologiczne. Należą do nich nadmierne wypadanie sierści, łupież, wyłysienia czy pojawienie się na skórze psa wyprysków lub podrażnień będących objawami alergii, lub atopowego zapalenia skóry.
Jak wybrać suplementy na sierść dla psa?
Nie wszystkie suplementy na sierść dla psa będą równie skuteczne. Szukając najlepszego preparatu dla zwierzaka, należy uważnie zapoznać się ze specyfikacją produktu. Warto wybierać wyłącznie te preparaty, które zawierają substancje o naukowo potwierdzonym działaniu. Wśród składników, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści psa, wymienić można:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które stanowią składnik budulcowy skóry i ograniczają powstawanie stanów zapalanych, towarzyszących problemom dermatologicznym,
- witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowe odżywienie cebulek włosa, nadają skórze odpowiednią elastyczność i chronią naskórek przed nadmiernym wysychaniem,
- biotynę i cynk, które regulują wydzielanie łoju, zmniejszając przetłuszczanie się sierści.
Jednym z preparatów o tak bogatym składzie jest VetoSkin od Vet Expert. Starannie dobrana kompozycja składników skutecznie poprawia zdrowie skóry, co bezpośrednio przekłada się na poprawę wyglądu sierści u psa. Suplementy na sierść dla psa VetoSkin można stosować zarówno u psów z problemami skórnymi, jak i profilaktycznie – na przykład u psów wystawowych, szybko rosnących szczeniąt czy podczas okresu linienia.
Suplementy Vet Expert występują w unikalnej formie kapsułek twist off, które gwarantują wysoką smakowitość i łatwość podania. Pies może zjeść kapsułkę w całości. Jeśli jednak masz czworonoga, który unika połykania tabletek i trudno jest mu podać suplementy, kapsułki twist off są najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy otworzyć jedną, wycisnąć jej zawartość np. do karmy, a następnie podać psu. Taka forma sprawdzi się nawet dla nieufnych czworonogów. Jednocześnie unikniesz prób siłowego podania tabletek, co pozytywnie wpłynie na Twoje relacje z psem.
Artykuł powstał we współpracy z marką VetExpert.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Fakty i mity o pchłach u psa – tylko nieestetyczne czy także groźne?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pojawienie się pcheł to uciążliwy problem dla psa, ale również poważne zagrożenie dla jego zdrowia oraz komfortu wszystkich domowników. Pasożyty mogą powodować bolesne ukąszenia, reakcje alergiczne, a nawet przenosić groźne choroby. Ich szybkie rozprzestrzenianie się sprawia, że walka z nimi staje się trudna i dotyka zarówno zwierząt, jak i ludzi.
undefined
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined