23.04.2020
5 rzeczy, które twój pies chciałby ci powiedzieć, gdyby umiał mówić
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawiałeś się kiedyś, co twój pies chciałby ci powiedzieć? Oto najważniejsze psie prośby, o których musi pamiętać każdy opiekun czworonoga!
fot. Shutterstock
Życie z czworonogiem wcale nie jest takie proste… O ile by było łatwiejsze, gdyby pies potrafił mówić! Na szczęście my wiemy, co leży na sercu domowych pupili i podpowiadamy, co twój pies chciałby ci powiedzieć, gdyby tylko potrafił.
Co pies chciałby ci powiedzieć?
Psiaki dość dobrze pokazują nam, czego od nas oczekują w danej chwili. Jednak ich potrzeby sięgają o wiele dalej niż tylko „tu i teraz”. Oto 5 ważnych rzeczy, o które każdy pies chciałby poprosić swoich opiekunów. Czy pamiętasz o nich na co dzień?
1. Nie jestem człowiekiem!
Zrozumienie, że pies to nie człowiek, to absolutna podstawa dobrej relacji z czworonogiem. Często to, co sprawia nam przyjemność, może być powodem ogromnego stresu dla naszego psiaka. Głośna impreza, tłum roześmianych gości, wizyta w kawiarni czy nawet zwykłe przytulanie się to dla tych zwierząt ogromny dyskomfort! Od domowego pupila nie powinniśmy też wymagać ludzkich zachowań i reakcji. Oczekiwanie, że nasz pies będzie dla wszystkich miły, bo przecież „tak wypada”, podzieli się z innym psem zabawką czy będzie mu wstyd, gdy załatwi się w domu, to ogromny błąd.
2. Też mam uczucia!
Tak samo jak ludzie i inne zwierzęta, psy też potrafią odczuwać stres, lęk i ból. Zapominając o tym, możemy wyrządzić naszemu pupilowi ogromną krzywdę. Stosowanie krzyku, przemocy fizycznej, kolczatek czy obroży elektrycznych jest dla psów tak samo nieprzyjemne, jakby było dla nas. I nie zmienia tego faktu to, że psy wybaczają nam niemal wszystkie wyrządzone im krzywdy. Po prostu nie zasługują na takie traktowanie! Domowe czworonogi są także ekspertami w wyczuwaniu naszej złości i smutku i mają ogromne pokłady empatii. My również powinniśmy zwracać uwagę na ich uczucia.
3. Zrozumiem, jeśli mnie nauczysz!
Domowe czworonogi uczą się niezwykle szybko. Jednak żaden pies nie rodzi się z umiejętnością reagowania na komendy czy własne imię. Wymaganie od psa przychodzenia na zawołanie, grzecznego czekania na miskę z jedzeniem czy schodzenia z łóżka na komendę bez wcześniejszej nauki tych zachowań jest po prostu nie w porządku. By zaoszczędzić sobie i psu masy stresu i niepotrzebnych nerwów, powinniśmy najpierw zadbać, by nasz czworonóg zrozumiał, co znaczą nasze słowa i jak powinien na nie reagować. Psie nieposłuszeństwo nie jest wcale wynikiem złej woli zwierzaka – po prostu nie nauczyliśmy go odpowiedniego zachowania.
4. Chcę czuć się bezpiecznie!
Poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla zdrowia i szczęścia naszych czworonogów. Zagubiony, nierozumiejący tego, co się wokół niego dzieje psiak nie tylko będzie sprawiał nam ogromne problemy – będzie także nieszczęśliwy. Dlatego żyjąc ze zwierzakiem, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by czuł on się przy nas bezpiecznie. Zapewnianie mu wsparcia w stresujących chwilach, unikanie zbyt trudnych dla psa sytuacji i dawanie mu wyboru to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Musimy też pamiętać, że domowe pupile czują się o wiele lepiej, gdy ich życie jest poukładane i przewidywalne. Nagłe złamanie wieloletniego schematu dnia potrafi zaburzyć psie poczucie bezpieczeństwa. W takich chwilach powinniśmy zachowywać się niezwykle wyrozumiale dla psa.
5. Potrzebuję odpoczynku!
Zapewnianie psu zbyt dużej ilości atrakcji jest tak samo szkodliwe jak nuda i brak ruchu. Psiak, który jest ciągle pobudzony i nie ma okazji wyspać się w spokoju, będzie bardziej podatny na stres, choroby i może stać się reaktywny. Musimy pamiętać, że nasi podopieczni potrzebują aż 16 godzin snu w ciągu doby, czyli znacznie więcej, niż my śpiący tylko podczas nocy! Ciągłe zabawianie psa i pobudzanie go, gdy jesteśmy blisko to także prosta droga do wykształcenia w nim nadmiernego przywiązania i lęku separacyjnego. Musimy także pamiętać, że psy mające problem z samodzielnym zostawaniem w domu wcale nie wyśpią się podczas naszej nieobecności. Dlatego w ich przypadku o wiele lepiej sprawdzi się spokojny, relaksujący spacer i wspólna drzemka na kanapie po naszym powrocie z pracy niż godzinne bieganie za piłką!
Twój pies chciałby ci powiedzieć…
…żebyś mądrze go kochał. Nasze domowe czworonogi wcale nie są tak skomplikowane, jak nam się nieraz wydaje. Potrzebują przede wszystkim miłości i zrozumienia. Zwracanie uwagi na psie potrzeby i uczucia to najważniejszy obowiązek każdego opiekuna, który chce, by jego psiak był szczęśliwy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined