22.02.2022
Miniaturowy pies w niebezpieczeństwie! Co mu grozi?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Miniaturowy pies wymaga szczególnej opieki. Jest jak krasnoludek. Dlatego zagrażają mu rzeczy, na które brytan tylko machnąłby ogonem.
fot. Shutterstock
Niedawno strażacy w Medinie uratowali yorka, którego łapa utknęła… w zlewie kuchennym. Stało się to w całkiem zwykłych dla miniaturek okolicznościach: opiekunka po prostu kąpała tam pupila. Strażacy musieli zdjąć korek spustowy i razem z nim trzeba było zabrać psa do kliniki weterynaryjnej. Dopiero weterynarz uwolnił łapkę psiaka. Dziwna kontuzja? Nie w świecie najmniejszych psiaków! Miniaturowy pies jest narażony na nietypowe niebezpieczeństwa.
Miniaturowy pies może gdzieś utknąć
Opiekując się miniaturką, trzeba uważać niemal jakby się miało kawię, a nie psa. Chihuahua, pinczer miniaturowy, a nawet york mają kości w łapach drobniejsze niż kurczak. Nic dziwnego, że nawet lekkie przydepnięcie grozi poważnymi złamaniami. Takie małe łapki łatwo też wpadają we wszelkie dziury. Mogą utknąć w ażurowych schodach, a nawet w metalowej wycieraczce. Trzeba o tym pamiętać, przemieszczając się z takim psiakiem np. po dworcach, gdzie jest zwykle sporo takich elementów.
Grozi mu utonięcie w wannie
Dla yorka z Mediny pechowy okazał się zlew. Hmm… Może należało zabezpieczyć odpływ sitkiem? Ale jeszcze większe zagrożenie stanowi dla malucha wanna. Napełniona to dla niego basen, z którego nie ma jak się wydostać i może utonąć. Mamy nadzieję, że nikomu dorosłemu nie przyjdzie do głowy narazić maleńkiego pupila na takie niebezpieczeństwo. Miejmy jednak na oku dzieci, by czasem nie wpadły na pomysł, że nauczą pieska pływać w wannie…
Można mu zrobić krzywdę niechcący
Miniaturowy pies nie jest zabawką! Wielu rodziców o tym zapomina i kupuje szczeniaki takich ras jako towarzyszy dla małych dzieci. To zły pomysł! Miniaturowemu psu łatwo zrobić krzywdę nawet niechcący. Czasem wystarczy, by kilkulatek źle go chwycił czy upuścił nawet z niedużej wysokości, by mały czworonóg doznał poważnej kontuzji, np. zerwania więzadła. Psiak się nacierpi, a nas czekają spore koszty operacji i opieka nad zwierzakiem z łapą w gipsie…
Miniaturowy pies może paść ofiarą ptaka
Duże psy nie mają u nas wielu wrogów w naturze. Oczywiście spotkanie z dzikiem czy wilkiem może się dla nich skończyć źle. Nie muszą się jednak obawiać lisów czy… ptaków. Tymczasem dla przedstawicieli miniaturowych ras są to realne zagrożenia. Trzeba uważać na pupila nad morzem (mewy, rybitwy), ale też we własnym ogrodzie – zwłaszcza gdy mieszkamy za miastem, w pobliżu lasu.
Uwaga na zabawy z większymi psami
Miniaturowy pies musi mieć przyjaciół w tej samej kategorii wagowej. Zabawa ze znacznie większym czworonogiem jest dla niego bardzo niebezpieczna. Wystarczy, że nakręcony większy pies przydepnie go niechcący w biegu – może mu nawet złamać kręgosłup. Nie pozwalajmy więc maluchowi na szaleńcze gonitwy z rozbrykanymi przedstawicielami większych ras.
To może Cię zainteresować!
Niekoszona trawa jest dla niego jak las
W ostatnich latach z powodu suszy rzadziej kosi się trawę. A w niekoszonej trawie miniaturowy pies łatwo może się zgubić. W każdym razie, gdy się nieco oddali, z pewnością go nie zobaczymy. Trzeba też mieć na uwadze, że jeśli trawa jest mokra po deszczu lub nawet tylko od porannej rosy, to nasz pupil też będzie mokry – cały, włącznie z uszami. W chłodne dni taki trawiasty prysznic grozi przeziębieniem.
A jakie przygody miały Wasze małe psy?
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
23.09.2023
Czy długi spacer z psem zawsze jest lepszy niż krótki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy długi spacer z psem jest zawsze lepszy niż krótki? To pytanie powinien sobie zadać każdy opiekun czworonoga. Wydaje się banalne? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Sprawdź, od czego zależy!
undefined
19.09.2023
Podcinanie psom strun głosowych – naukowcy zbadali konsekwencje
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W wielu krajach sposobem na szczekającego namiętnie psa jest... podcinanie strun głosowych. Zabieg ten, zwany też dewokalizacją, w Polsce jest zakazany. Nadal jednak wykonuje się go w niektórych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiemy już, jakie są jego konsekwencje – nie tylko behawioralne, ale również fizyczne.
undefined
18.09.2023
Buty dla psa. Kiedy warto je kupić i jakie wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buty dla psa występują w wielu wariantach. Mogą chronić łapy psa przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegać podrażnieniu skóry na opuszkach i zapewniać przyczepność na śliskich powierzchniach. Tylko jak nauczyć psa chodzenia w butach?
undefined