31.05.2020
6 rzeczy, których możemy się nauczyć od naszych psów
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bycie psim opiekunem to czysta przyjemność. Czworonogi czynią nie tylko świat lepszym, ale także i ludzi. Sprawdź, czego psy nas uczą każdego dnia!
fot. Shutterstock
Psy mają w sobie coś takiego, że dzieciom dają poczucie bezpieczeństwa, a dorosłym spokój. Twój pupil może nauczyć cię rzeczy, które warto wcielić w życie. Oto 6 ważnych spraw, których psy nas uczą. Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale my wybraliśmy te najważniejsze.
1. Zaakceptuj siebie
Czy możesz sobie wyobrazić teriera, który żałuje, że nie jest pudlem lub mopsa, który całymi dniami rozpacza, że nie ma tak wysportowanego ciała jak chart? No właśnie! Ludzie, zamiast zaakceptować siebie takimi, jakimi są, spędzają dużo czasu na porównywaniu się do innych osób czy znajdywaniu w sobie kolejnych wad. Warto pokochać siebie i swoje niepowtarzalne cechy – tak jak robią to czworonogi. Przecież duże, małe, okrąglejsze, szczuplejsze, z plamką na nosie czy wadą zgryzu – kochamy je wszystkie! Czyż nie byłoby nudno na tym świecie, gdyby każdy wyglądał i zachowywał się tak samo? To dotyczy zarówno zwierząt, jak i ludzi!
2. Współodczuwaj
Wielu z nas doświadcza problemów i trudności dnia codziennego, co może być naprawdę przytłaczające. Ale wtedy zawsze możesz liczyć na swojego pupila, który od razu wyczuje twój nastrój. Psy doskonale potrafią rozpoznawać emocje opiekunów. Gdy masz gorsze chwile, pies będzie chciał zrobić wszystko, aby cię pocieszyć i byś chociaż na chwilę zapomniał o swoich problemach. Codzienność z psem uczy nas również tego, że zarówno zwierzęta, jak i ludzie mają swoje potrzeby. Dzięki temu i my stajemy się wrażliwsi na krzywdę i potrzeby innych.
3. Chwytaj dzień
Psy nie rozmyślają nad tym, co przyniesie im przyszłość. Żyją tu i teraz. Skupiają się na swoich potrzebach, które odczuwają w danej chwili – niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, spanie czy zabawę. Spróbuj odnaleźć radość w drobnych gestach i małych rzeczach. Psy nie boją się okazywać swoich emocji. Są podekscytowane na myśl o spacerze czy pogoni za piłką? Okazują to całym sobą – skaczą, merdają ogonem, szczekają. Może warto wziąć z nich przykład i nie zamartwiać się tym, co będzie, a skupić się na tym, co tu i teraz.
4. Pokonaj strach miłością
Niestety wiele psów doznaje krzywd ze strony człowieka. Stają się wówczas nieufne, a niekiedy i agresywne. Mimo to, przy odrobinie cierpliwości, odpowiedniego podejścia i przede wszystkim miłości są w stanie przezwyciężyć swój strach i niepewność. Niekiedy trwa to miesiące, a w innych przypadkach nawet i lata. Niezależnie od tego, ile czasu zajmie ci „wymazanie” psu jego trudnej przeszłości, na pewno warto to robić. Psy, mimo że zostały skrzywdzone, wciąż wierzą, że ludziom można ufać. Pamiętaj, że dla psa schroniskowego jesteś najlepszym, co go mogło spotkać. Miłość naprawdę zwycięża wszystko, a pierwszym krokiem dla nas, ludzi – jak już wspomnieliśmy wcześniej – jest miłość do samego siebie. Nie chowaj też urazy do innych osób, lecz im wybaczaj.
5. Bądź lojalny
Psy są zwierzętami stadnymi. Trzymają się swojej paczki, wspólnie spędzają czas, a w razie potrzeby jej bronią. Obowiązuje tu złota zasada – traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Pies jest niezwykle lojalnym zwierzęciem wobec ludzi. Nie bez powodu mówi się, że to najlepszy przyjaciel człowieka. A lojalność jest niezbędna przy budowaniu silnej i trwałej przyjaźni. Ostrożnie dobieraj przyjaciół, a gdy już to zrobisz, bądź godny zaufania.
6. Kochaj miłością bezwarunkową
Psy nie dbają o to, jak wygląda ich opiekun. Nie interesuje ich też jego status społeczny. Psy nie kochają ludzi za to, że mają pieniądze, ale za to, że w ogóle są. Psy uczą nas, że najważniejsze jest wnętrze człowieka. Wybaczają wszystkie, i te mniejsze, i te większe przewinienia. Spróbuj przenieść to na relacje międzyludzkie! A ty, czego nauczyłeś się od swojego psa?
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined