17.05.2022
Kalarepa dla psa. Czy pies może jeść kalarepę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kalarepa to warzywo należące do rodziny kapustnych. Czy można podać ją psu? Sprawdź, czy będzie to bezpieczne!
fot. Shutterstock
Kalarepa to pyszne i zdrowe, choć wciąż niedoceniane warzywo. Zarówno bulwy, czyli zgrubiałe łodygi, jak i liście tej rośliny mają wiele cennych właściwości odżywczych. Stanowią nie tylko smaczny dodatek w diecie odchudzającej - mogą być również podawane w zupie, w sałatce, w postaci kremu czy nawet na surowo. Czy kalarepą możemy poczęstować także psa?
Co zawiera kalarepa?
Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej. Jej jadalne, chrupiące łodygi tworzące duże zgrubienia w smaku przypominają nieco surową kapustę. W Polse spotkać można kilka odmian tej pospolitej rośliny uprawnej - ich bulwy mogą mieć kolor bladozielony lub intensywnie fioletowy. Złożona w 90% z wody kalarepa jest wyjątkowo niskokaloryczna. 100 g tego warzywa podanego na surowo dostarcza zaledwie 27 kalorii. Bulwy kalarepy zawierają śladowe ilości białka, tłuszczu, nie są jednak bezwartościowe - charakteryzują się wysoką zawartością błonnika, witaminy C i witaminy B6. W ich składzie można znaleźć także wiele prozdrowotnych składników. Są to między innymi glukozynolany o przeciwnowotworowym działaniu, luteina chroniąca wzrok oraz izotiocyjany o właściwościach przeciwbakteryjnych. Regularne spożywanie kalarepy wspomaga także trawienie, reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Czy psu też można podać kalarepę?
Czy pies może jeść kalarepę?
Kalarepa to warzywo blisko spokrewnione nie tylko z kapustą. Pochodzi od tej samej rośliny, co brokuły, kalafior i brukselka. Podobnie jak te warzywa, surowa kalarepa może wywołać u psa nieprzyjemne wzdęcia, a podana w nadmiarze może stać się także przyczyną biegunki i bólu brzucha. Częstując psa surową kalarepą, nie należy więc przesadzać z jej ilością - maleńka kostka warzywa w zupełności wystarczy.
Znacznie bezpieczniejsza dla psa będzie kalarepa gotowana. Nawet krótkie sparzenie bulwy znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia wzdęć u zwierzaka. Ugotowane łodygi tego warzywa mogą stanowić ciekawe urozmaicenie diety domowej dla psa i pomogą dostarczyć czworonogowi niezbędnego mu włókna pokarmowego. W przypadku psów żywionych na co dzień zbilansowaną suchą lub mokrą karmą dodatek kalarepy nie przyniesie natomiast żadnych korzyści.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Boczek dla psa. Czy pies może jeść boczek?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Boczek wydaje się dobrym przysmakiem dla psów – w końcu to kawałek mięsa. Jednak czy na pewno pies może go jeść bez żadnych ograniczeń? Sprawdź, czy psu można dać boczek!
undefined
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
24.06.2025
Czy śledzie dla psa są zdrowe i bezpieczne?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śledzie mają cenne wartości odżywcze i mogą znaleźć się w diecie naszych pupili. Jednak chcąc podać psu kawałek śledzia musimy zachować ostrożność!
undefined