Jakie są najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów?


O najczęstszych problemach dermatologicznych naszych psów rozmawiamy z prof. Zbigniewem Pomorskim

Prof. dr hab. Zbigniew Pomorski jest kierownikiem Zakładu Diagnostyki Klinicznej i Dermatologii Weterynaryjnej Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej w Lublinie. Jakie choroby skóry u psa występują najczęściej?

Jedyna w Polsce

Pierwsza w Polsce przychodnia dermatologiczna Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie pod kierownictwem prof. Zbigniewa Pomorskiego działa od października 2003 r. (od 1997 r. funkcjonowała jako gabinet). Są w niej konsultowane przypadki kliniczne z całego kraju – dotyczące zarówno zwierząt małych, jak i dużych, np. krów i koni.

Leczymy choroby skóry u psa spowodowanymi między innymi uczuleniami, chorobami pasożytniczymi, bakteryjnymi, zaburzeniami o podłożu hormonalnym – wyjaśnia lekarz weterynarii Dorota Łopucka, jedna z sześciorga doktorantów pracujących w przychodni.

Przychodnia składa się z dwóch specjalistycznych gabinetów wyposażonych w najnowszy sprzęt do wykonywania testów dermatologicznych. Ma m.in. pierwszy w Polsce dermatoskop, czyli kamerę do badania sierści zwierząt. W przyszłości planowane jest urządzenie gabinetu hydroterapii, gdzie przeprowadzane będą kąpiele lecznicze, a także gabinetu zabiegowego i dermatologii estetycznej.

Choroby skóry u psa…

Poniżej znajduje się wywiad z prof. dr hab. Zbigniewem Pomorskim, który odpowiada na różne pytania z zakresu chorób skóry u psa.

Czym psia skóra różni się od ludzkiej?

Odczynem i grubością naskórka. Cienki naskórek powoduje, że skóra psa jest bardziej niż nasza podatna na mikrourazy. Może je powodować nawet własny włos po strzyżeniu ocierający się w fałdach skóry. Taki uszkodzony naskórek jest bramą dla drobnoustrojów i może łatwo dojść do zakażeń.

Najczęstszym zmartwieniem właścicieli psów jest matowienie sierści – jak mu zapobiegać?

Dochodzi do niego wskutek osadzania się na tłustych włosach niewidocznych gołym okiem mikrołuseczek. Aby do tego nie dopuścić, konieczne są regularne kąpiele na mokro, które nawilżają skórę, oraz kąpiele suche, które pozbawiają włos nadmiaru łoju i brudu. Po każdej kąpieli trzeba dokładnie wyszczotkować sierść.

Czy pies może być uczulony na szampon?

Psi szampon nie uczula, ale może powodować podrażnienia. Jeśli na skórze jest ognisko grzybicze, to reszta skóry ma mniejszą odporność na działanie substancji drażniących niż zwykle. Czyli ten sam szampon, w którym kąpaliśmy psa, gdy miał zdrową skórę, może podrażniać ją, gdy pies jest chory.

W czym go wtedy kąpać? W szarym mydle?

Szare mydło ma właściwości drażniące. Lepiej stosować mydło glicerynowe, rumiankowe lub każde mydło dla dzieci, a najlepiej w ogóle z mydła zrezygnować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments