Jakie są najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów?


O najczęstszych problemach dermatologicznych naszych psów rozmawiamy z prof. Zbigniewem Pomorskim

Jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli?

Skóra psa jest cieplejsza niż nasza i woda dobra dla nas jest dla psa za chłodna. Najlepiej kąpać go w wodzie o temperaturze 36-39 stopni. Po kąpieli należy zwierzę otulić ręcznikiem.

Jak długo powinna trwać kąpiel?

Długie przetrzymywanie psa w wodzie z detergentem grozi pomarszczeniem naskórka. Taki naskórek staje się przepuszczalny dla drobnoustrojów. W pianie pies nie powinien pozostawać dłużej niż pięć minut, a cały zabieg należy zakończyć po 10 minutach. Wyjątkiem jest kąpiel lecznicza, która może trwać pół godziny.

Suszenie psa suszarką szkodzi?

Zbyt gorące powietrze może oparzyć skórę i przesuszyć włosy. Najlepsze jest suszenie naturalne.

Które części ciała psa są najbardziej narażone na choroby skóry?

Choroby skóry u psa najczęściej obejmują uszy, przestrzenie międzypalcowe, wargi, nos, a przede wszystkim grzbiet – ze względu na alergię pchlą.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów?

Możemy je podzielić na kilka grup: uczulenia na różnego rodzaju alergeny; zapchlenia i choroby skóry u psa pasożytnicze spowodowane na przykład przez świerzb; schorzenia bakteryjne wywołane przez drobnoustroje; a także choroby wewnętrzne, będące następstwem zaburzeń przemiany hormonalnej.

Co powinno skłonić właściciela psa do wizyty u lekarza weterynarii?

choroby skóry u psa objawiają się w różny sposób, jednak drapanie się, wylizywanie czy wygryzanie swędzących miejsc, powinno skłonić właściciela, by wybrać się z pupilem do weterynarza. Także wypadanie włosa, niezwiązane z okresem linienia. Niemiły zapach, który najczęściej związany jest z występowaniem łojotoku. Wreszcie zmiany ropne na skórze i guzy.

pchła u psa
fot. Shutterstock

Ropne zapalenie skóry spowodowane infekcją bakteryjną objawia się – jak u ludzi – krostami?

U psa ich nie zobaczymy, bo ma cienką skórę. Zaniepokoić powinno nas jednak masowe wypadanie włosa, które może być objawem ropnego zapalenia mieszków włosowych. Czasami wskazuje na nie specyficzny zapach albo drapanie się. Jeśli dojdzie do głębokiego ropnego zapalenia skóry, pojawia się duża bolesność, utrata apetytu, gorączka i obrzęk węzłów chłonnych.

Jak się leczy takie zapalenie?

To zależy, jak głęboko wniknęły drobnoustroje. W lżejszych przypadkach wystarczy szampon leczniczy. W cięższych trzeba zastosować – trwającą czasem nawet kilka miesięcy – kurację antybiotykową. Lek podajemy na początku w formie zastrzyków, a później doustnie. Leczenie trzeba kontynuować co najmniej przez dwa, trzy tygodnie po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotowi choroby skóry u psa.

Kłopoty skórne związane są często z inwazją pcheł…

O wiele większym problemem niż samo zapchlenie jest uczulenie na alergeny zawarte w wydzielinie jamy gębowej pchły. Uczulony zwierzak, jeśli choćby tylko raz zostanie ukąszony przez pchłę, może nawet przez miesiąc się wygryzać, drapać, mieć zmiany skórne i gubić włos.

Pcheł może już nie być widać, toteż przeprowadza się wówczas próbę polegającą na wyczesywaniu sierści nad wilgotną bibułą. Wypadają z niej wtedy pchle odchody, które na wilgotnym podłożu rozpuszczają się w postaci pomarańczowo-brązowych smug. Ich obecność jest dowodem, że były tam pchły. U zwierzęcia, które cierpi na ten rodzaj alergii, należy regularnie stosować środki przeciwpchelne.