Jakie są najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów?


O najczęstszych problemach dermatologicznych naszych psów rozmawiamy z prof. Zbigniewem Pomorskim

My też możemy zarazić psa jakąś chorobą skóry?

Tak – na przykład grzybicą paznokci.

Podobno zapalenie ucha u psa może mieć przyczyny dermatologiczne?

Prawie zawsze zapalenie ucha zewnętrznego świadczy o jakiejś chorobie pierwotnej. Towarzyszy alergii pokarmowej, czyli nietolerancji na składniki jedzenia, i zdarza się, że jest jej jedynym objawem. Aby ją wykluczyć, lekarze zalecają przejście na specjalną dietę, która trwa od 6 do 10 tygodni. Właściciele psów nie chcą się na to zazwyczaj zgodzić, bo nie widzą związku między zapaleniem ucha a alergią pokarmową.

Jak jeszcze objawia się alergia pokarmowa?

Zmianami skórnymi. Zaledwie w 10 proc. przypadków towarzyszą jej objawy dotyczące przewodu pokarmowego. Dlatego aby sprawdzić, czy zwierzę rzeczywiście na nią cierpi, trzeba zastosować dietę, która nie uczula. Nie można wtedy podawać psu niczego poza tym pokarmem. Ordynując taką dietę, nie staramy się jeszcze ustalić, na co konkretnie zwierzę się uczuliło, tylko sprawdzić, czy w ogóle jest uczulone. Jeśli tak, to po jej zastosowaniu zmiany skórne znikną.

Dieta hipoalergiczna jest droga. Jak długo trzeba ją stosować?

W wypadku psa 6-8 tygodni, a u kota 8-10 tyg. Zdarza się, że po miesiącu jej stosowania nie widać u psa żadnej poprawy i właściciele chcą z niej z zrezygnować. Tymczasem efekty mogą być widoczne dopiero w drugiej połowie kuracji. Może się też okazać, że zmiany skórne mimo 10-tygodniowej diety się nie cofnęły. Jednak choć dużo to kosztowało, nie ma lepszego sposobu, by sprawdzić, czy mamy do czynienia z alergią na pokarm.

Alergię pokarmową może spowodować monotonne żywienie?

Nie, natomiast sprzyjają jej wszystkie stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego, która staje się wtedy przepuszczalna dla alergenów.

Które z najczęstszych chorób dermatologicznych psów są całkowicie wyleczalne?

Poza grupą chorób autoagresyjnych w zasadzie każda wcześnie wykryta i prawidłowa leczona może zostać wyeliminowana. Stosunkowo dobrze poddają się terapii schorzenia wywołane przez pchły, jeśli nie doszło do nich w następstwie upośledzenia systemu odpornościowego zwierzęcia, a także choroby skóry u psa spowodowanej przez drobnoustroje ropne.

Drapaniem i wygryzaniem objawiają się też problemy psychiczne?

Tak. Jednym z najczęstszych stanów psychicznych odpowiedzialnych za zmiany skórne są tzw. zaburzenia lękowe – rzeczywiste lub urojone.

Lato w pełni – czy nos psa, zwłaszcza jasny, powinniśmy chronić przed słońcem, np. kremem z filtrem?

W polskich warunkach jest to wskazane u szetlandów i collie, bo u nich może wystąpić zapalenie słoneczne skóry nosa.

Rozmawiał: Robert Horbaczewski