Dlaczego po kastracji i sterylizacji zwierzęta tyją?

fot. Shutterstock

Utarło się przekonanie, że zwierzęta po kastracji lub sterylizacji muszą przytyć. Tymczasem nic podobnego - po zabiegu nie dochodzi bowiem do istotnych zmian w procesach przemiany materii.

Zmienia się natomiast tryb życia tych zwierząt – stają się bardziej łagodne, „piecuchowate” i mniej aktywne, toteż spalają mniej energii niż dotychczas. Jeśli więc będzie się im dostarczać takich samych porcji jedzenia jak przed zabiegiem, następstwem tego może być nadwaga.

 

Najlepszym sposobem walki z nią jest zapewnienie naszemu czworonożnemu przyjacielowi codziennej, sporej porcji ruchu. Początkowo spacery nie mogą być forsowne, ale z każdym dniem należy je stopniowo wydłużać. Trzeba też rygorystycznie przestrzegać zalecanego dawkowania gotowej karmy. Natomiast jeśli żywimy zwierzę domowym jedzeniem, należy ograniczyć białko pochodzenia zwierzęcego i tłuszcz, a podawać więcej błonnika. Ważne jest też, aby dzienną porcję rozłożyć na kilka mniejszych i unikać przekąsek oraz kalorycznych nagród – często bowiem to właśnie „łapówki” są przyczyną nadwagi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments